Aktuality

Nejnovější článek

Překonána hranice 30.000 obytných aut! Aneb karavanisté v polovině roku 2024 …

Ministerstvo dopravy uvolnilo začátkem července 2024 další data z registru vozidel a tak nastal čas podívat se na souhrnné přehledy registrovaných obytných vozidel. Celkem je u nás registrováno jako obytných 61 311 vozidel (aut i přívěsů).

Číst

Další články

Jeden obytný vůz na 38 obyvatel – realita v části Německa

Podle Spolkového úřadu pro motorovou dopravu ve Flensburgu (KBA) bylo na začátku roku v Německu registrováno téměř 908 000 obytných aut. To je v průměru 10,8 vozidla na každých 1,000 obyvatel. Během jednoho roku se počet zvýšil zhruba o 70 000 vozidel, cca 8 % a za posledních šest let, od roku 2017, více jak zdvojnásobil.

Číst

Budou obytné vozy nad 3,5 tuny v Německu od léta 2024 zpoplatněny?

V Německu brzy začne platit mýtná reforma, která bude mimo jiné zahrnovat požadavek na mýtné pro všechna vozidla o celkové hmotnosti nad 3,5 tuny, která slouží k přepravě zboží. Mýtné pak vstoupí v platnost 1. července 2024 .

Číst

Češi obytňáky křižují Evropu. Zájem roste i přes vyšší ceny

Zájem o půjčení karavanů mezi Čechy roste. Oproti minulým sezonám mají půjčovny více obsazeno, a to hlavně na začátku července. ČT to potvrdila Asociace kempování a karavaningu. Podle ní vyrazí v letních měsících do zahraničí na dovolenou rekreanti v přibližně 7500 obytných vozech vypůjčených v České republice. Nejčastěji pak zamíří do Skandinávie, na jih Itálie nebo do Polska.

Číst

Pininfarina se podepsal pod úchvatně vyhlížející obytný vůz

Podobné pojízdné hotely si obvykle nespojíte s vysokým stylem, aspoň ne v případě vnějšího designu. AC Future eTH je ale vlastní i ten, navíc si sám umí vyrobit elektřinu a pitnou vodu.

Číst

Funkce v mobilu, která se policistům nelíbí. Za její používání rozdává pokuty

Pomalu se blíží čas dovolených a prázdnin a v plném proudu je plánování kam se v létě vydat. Pokud chcete letos vyrazit autem po Evropě, dejte si pozor, jakým způsobem používáte navigaci. Jednou z oblíbených funkcí mobilních aplikací jsou uživatelská upozornění na různá aktuální úskalí na cestě.

Číst

Obytné auto nad 3,5t – mýtná jednotka i pro soukromé osoby

Majitelé obytných aut s hmotností nad 3,5 t musí v mnoha zemích řešit placení mýtného. Pro jízdu v mnoha zemích Evropy je pak nutná mýtná jednotka, často unikátní pro každou zemi. Některé firmy nabízí univerzální mýtnou jednotku, kterou lze použít ve většině evropských zemích. Pro soukromé majitele obytných aut je ale často nemožné a nebo komplikované takovou jednotku získat, nehledě na provozní fixní poplatky.

Číst

S elektrokolem na výlet do ciziny? Pozor na změnu v pojištění

Zatímco silné koloběžky a seqwaye mají mít od dubna povinné ručení, u elektrokol se naopak pravidla v Česku zmírní. Problém s výkonnějšími elektrokoly však může nastat za hranicemi. Co si ohlídat?

Číst

Jižní Morava si hýčká turisty v karavanech. Najdou lepší kempy i program

Výlety na čtyřech kolech pořád táhnou. Sbalit si svoje bydlení do kamionu a vyrazit s ním na dovolenou? Také na jihu Moravy ubytovatelé vědí, že tahle varianta trávení dovolené je stále oblíbená. Proto zlepšují vybavenost kempů speciálně pro karavany, lákají už i školáky.

Číst

Nabíjíme elektrokola a elektrokoloběžky: kolik nás to stojí a na kolik přijde 1 km

Už několik let raketově roste popularita elektrokol a elektrokoloběžek. Elektrický pohon nám pomůže i do míst, kam bychom si dříve na kole netroufli. Víte ale, kolik vás stojí dobití elektrokola nebo elektrokoloběžky? A tedy na kolik vás na elektřině vyjde jeden ujetý kilometr? Možná budete překvapeni.

Číst

Plnící filtr TW DES zachytí nečistoty a změří průtok vody

Čistota vody v nádrži obytného vozidla je velkým tématem, a to hlavně v případech, kdy se voda z nádrže používá i k pití a vaření, při čerpání vody z neznámých zdrojů, nebo při cestách do zemí, kde nemusí být pitná voda vždy dostupná. Jednou z cest, jak kvalitu vody ohlídat, je plnící filtr.

Číst

Obytňák je složitější než dům, říká punker, který začínal požárem dílny

V nenápadné hale na okraji Jičína, kde se dříve opravovala železniční vozidla, sídlí rodinná firmy VejnyWood. Martin Vejnar, jeho žena Lenka a jejich tým tady staví expediční obytné automobily. Tedy auta, se kterými jejich majitelé mohou zamířit do divočiny. O tom, jak se taková vozidla staví, vyprávěl Martin Vejnar v podcastu Industrial.

Číst

Katalog stání 2024 a pár čísel k tomu

Vydání nového katalogu je zároveň příležitostí podívat se na vývoj v České republice trochu podrobněji a zjistit, kolik stání přibylo či jaká je jejich cena pro uživatele. Všechny stellplatzy z katalogu, plus několik dalších jsou tak v tabulce, spolu s údajem o počtu míst a ceně za stání.

Číst

Na veletrh karavanů dorazil obr za 20 milionů i toyota pro milence

Jarní karavanistická sezona má dva milníky. Velikonoce, kdy většina cestovatelů vytáhne svůj domov na kolečkách. A pražský veletrh For Caravan, který se tradičně koná o víkendu 16. a 17. března na výstavišti v Letňanech. Jaké exponáty by byla škoda vynechat?

Číst

Bulharsko – změna pro obytné těžkotonážníky

Zatímco před nedávnem v Maďarsku zavedli mýto pro obytná auta s hmotností nad 3.500 kg, o kousek dále, v níže položeném Bulharsku, je tomu od poloviny února přesně naopak. Těžší obytná auta (kategorie M1) jsou od 13.2.2024 zproštěna povinnosti platit mýto a vystačí si s elektronickou známkou, stejnou jako vozidlo do 3,5t.

Číst

Řidičské průkazy v EU - Nová naděje pro obytná auta

Tento týden se v Evropském parlamentě mimo jiné projednává nová směrnice o řidičských průkazech předložená EU komisí. Návrh vznikl před několika lety a veřejnost se měla možnost v několika kolech vyjádřit a zasílat své připomínky.

Číst

Evropa 2024: dálniční a silniční poplatky pro karavanisty

Používání nezanedbatelné část evropských dálnic a silnice je bohužel zpoplatněno. A co je horší, zatím neexistuje nějaký jednotný celoevropský předpis o výši a formě výběr těchto u poplatků. To samozřejmě nemusí být nutně na škodu věci, ale výše těchto poplatků se většinou odvíjí od hmotnosti vozidla, ale často také od výšky vozidla, výšky nad přední nápravou, počtu míst, hmotnosti a nebo dalších kritérií. Před začátkem cesty proto vyvstává mnoho otázek:

Číst

Konec svobody, karavanistům přistřihli na horách křídla

Donedávna se Krkonoše a další české hory karavany jenom hemžily. Posádky obytných aut kempovaly všude, kde to dovolovaly dopravní předpisy. Dnes o chaty na kolech, vyjma speciálních kempů, v horských střediscích takřka nezavadíte. A to ani o vydařených víkendech.

Číst

Maďarsko – pozor, velká změna mýtného pro obytná auta

Do konce roku 2023 platilo, že obytná vozidla kategorie M1 s hmotností nad 3,5t a nebo s více jak 7mi místy k sezení potřebovala pro použití dálnice známku D2. Ta sice byla dražší, ale stále se jednalo o přijatelnou cenu vzhledem k cenám mýtného. Bohužel, Maďarsko se zařazuje mezi země, které jsou k těžším obytným vozům nevstřícné.

Číst

Karavanisté na začátku roku 2024 – kolik nás je?

Ministerstvo dopravy uvolnilo v první polovině ledna 2024 další data z registru vozidel a tak nastal čas podívat se na souhrnné přehledy registrovaných obytných vozidel.

Číst

ADAC Campcard 2024 v časově omezené slevě

ADAC svoji kartu během roku zdražil o jedno euro, ale aktuálně ji nabízí se slevou. Lze ji tedy koupit pro iPhone, iPad i Android, sleva platí do 31.1.2024 – lze ji tedy koupit za €6.99 místo €10.99, v přepočtu za 170 Kč:

Číst

Vánoční dárek pro karavanisty v Brně – servisní místo a stání u obchodního centra Futurum

Koncem roku se v Brně otevřelo u obchodního centra Futurum stání pro karavany a servisní místo. Je zde možné nejen stát, ale i vypustit odpadní vodu, vylít WC kazetu a načerpat čerstvou pitnou vodu.

Číst

Přání do roku 2024

Děkujeme Všem za projevenou důvěru v uplynulém roce a do nového roku 2024 Všem přejeme hodně zdraví, štěstí, osobních i pracovních úspěchů. A samozřejmě hodně šťastných a slunečných kilometrů.

Číst

Prodejci luxusních obytňáků otevřeli i v sobotu. Kvůli změně daní

Prodejci luxusních obytných aut zažívají předvánoční shon už od listopadu. Důvodem je vládní konsolidační balíček, který vstupuje v platnost od ledna 2024 a mimo jiné omezuje daňové úlevy pro vozy kupované „na firmu“.

Číst

Listopad 2023 – třikrát více registrací než před pěti lety

V listopad 2023 se jako nových registrovalo v České republice celkem 119 obytných aut a 28 obytných přívěsů.

Číst

Upozornění Concorde – nebezpečná aktualizace Garmin versus Mercedes

Prosím pozor majitelům vozů Liner / Centurion na podvozku Mercedes Atego s navigací Garmin. Výrobce Concorde důrazně varuje před stahováním aktualizací navigace Garmin až do odvolání.

Číst

Francie: zpráva o cenách služeb pro obytná vozidla v roce 2023

Ve Francii každoročně vychází průvodce servisními místy Le Guide National des Aires de Services Camping-Cars (Národním průvodci servisními oblastmi ) vydávaný redakcí Le Monde du Camping-Car. Publikovány jsou místa nabízející minimálně likvididaci odpadních vod (šedé a WC) a umožňující doplnění pitné vody. Není ale nutné, aby umožňovaly obytným autům zároveň i stání – z čehož je vidět, že Francouzi kladou především důraz na dostupnost servisních míst.

Číst

V mrazech pozor na LiFePO4 baterie

Přichází první silné mrazy a zpozornět by tak měli majitelé obytných aut vybavených LiFePO4 (LFP) bateriemi. Nebezpečí hrozí především v případě, že místo v obytném autě, kde jsou baterie uložené, není temperováno a auto vytápěno, a při stání tedy promrzne. Pokud s takovým autem hodláte vyrazit, tak pozor.

Číst

Do královských sídel v listopadu zdarma

Pokud se chystáte s obytným vozidlem v listopadu do Polska, lze některé významné památky navštívit zdarma. Parkování v blízkosti níže zmíněných pamětihodností (královských rezidencí) by v listopadu mělo být bez problémů.

Číst

Nový Fiat Ducato – změny i pro Citroën, Peugeot a Opel

Stellantis, výrobce dodávek Ducato, Jumper, Boxer, dnes, tj. 23.října, představil svoji novou strategii v oblasti dodávkových vozidel. Ty se dotknou i případných zájemců o nové obytné auto, proto je dobré se na změny podívat trochu blíže. Jsou totiž poměrně zásadní, z několika různých značek se v podstatě stává jen jedna.

Číst

Obytňák za 13 milionů skrývá luxusní apartmán i garáž pro auto. Monstrum žene vpřed 7,7litrový motor

Utratíte-li za obytný vůz miliony, nechcete už žádné kompromisy. To si uvědomuje také společnost Concorde, která ze své novinky udělala nádherný byt na kolech i s vlastním parkovacím stáním.

Číst

Říjen 2023 – nové registrace obytných aut

V říjnu 2023 se jako nových registrovalo v České republice celkem 103 obytných aut a 31 obytných přívěsů.

Číst

Kempovací auto pro nezletilé bez řidičáku

Ve Francii se nabízí kempovací auto, které může řídit osoba od 14ti let a bez řidičského oprávnění. Nejedná se pochopitelně o plnohodnotný obytný automobil. ale celkové pojetí se mu velmi blíží. Nabízí je společnost se sídlem v Choletu a s příslušenstvím vyrobeným na míru malou firmou z Perpignanu.

Číst

9/2023 PODZIMNÍ SRAZ CCC – TÁBOŘIŠTĚ KOBYLKA LIBLÍN

Opět po roce nám začíná podzim a přiblížil se termín našeho očekávaného podzimního srazu. Babí léto je v plném proudu a my se těšíme, že by nám mohlo letos vyjít i krásné počasí. Pro letošní ročník jsme zvolili tábořiště Kobylka na řece Berounka.

Číst

Sladký život Concorde Caravan Clubu CZ

Členové spolku milovníků a majitelů prémiových vozů značky Concorde mají za sebou další více než vydařenou sezonu.

Číst

Elektrokolo a elektrokoloběžka: kolik nás stojí jejich dobíjení a na kolik přijde 1 km

Popularita elektrokol a elektrokoloběžek raketově stoupá. Díky elektrickému pohonu vyjedeme i do míst, kam bychom si dříve na kole netroufli. Tušíte ale, kolik vás stojí dobití elektrokola nebo elektrokoloběžky? A tedy na kolik vás vyjde jeden ujetý kilometr? Možná budete překvapeni.

Číst

Norsko – pár novinek

Pokud plánujete cestu do Norska obytným autem, mohou se hodit některé z následujících informací. Jsou to takové střípky z celého Norska.

Číst

Byli jsme na obrovském Caravan Salonu. Tohle jsou největší pecky výstavy

V tradičním termínu na přelomu srpna a září ožila výstaviště v Düsseldorfu veletrhem Caravan Salon. Minimálně na našem kontinentu jde o největší akci svého druhu. Viděli jsme nejnovější generace obytných vozů, karavanů a obytných přívěsů.

Číst

Staybetter: německé France Passion pamatující i na pejsky

V sousedním Německu již funguje několik služeb na principu známého z populárního konceptu France Passion a jednou z nich je i služba s názvem Staybetter. Po zaplacení ročního poplatku obdržíte nálepku k nalepení na čelní sklo vašeho obytného vozidla a následně lze využít k přenocování některou ze 180 farem v Německu zapojenych do projektu.

Číst

Světová premiéra Concorde Liner 945 LS

Světová premiéra nejmenšího zástupce modelové řady Concorde - Liner 945 LS na podvozku Mercedes Atego 1230 L. Design nástavby je ve stylu Centurion, interiér překvapí prostorným uspořádáním. Dalším příjemným překvapením je útulná a velmi vzdušná ložnice se spoustou místa.

Číst

Rakousko: najíst se a přespat

V sousedním Rakousku je karavanistům k dispozici nová služba Genuss Stellplatz, v překladu snad Požitkové parkovací místo. Jedná se o jednu z dalších alternativ pro přenocování v této zemi, doplňující již další dvě fungující služby, Shau Aufs Land a Bauernleben .

Číst

Karavanová stání 2023 v Středočeském kraji s veřejnou podporou!

Krajský úřad Středočeského kraje vypsal nový dotační program (https://kr-stredocesky.cz/web/dotace/477) v celkové výši 10 milionů korun. Program je určen nejen pro obce, ale i pro právnické či fyzické osoby, které doloží souhlasné prohlášení obce, na jejímž území má být projekt realizován, že výsledek projektu bude sloužit k rozvoji cestovního ruchu.

Číst

Český pas je pátý nejsilnější na světě. Které země jsou před ním?

Žebříček Henley Passport Index, založený na datech Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA), vydal nedávno aktualizovaný seznam „nejmocnějších“ pasů. A ten má nového vítěze.

Číst

Zájem o obytná auta padá ke dnu raketovým tempem, to nejhorší ale může teprve přijít

Popravdě řečeno se to dalo čekat a je překvapením, že k tomu dochází až nyní. Svět se zkrátka vrací do starých kolejí a poznává, že přes všechny výhody druhé cesty nejsou „hotel” a „hotel na kolech” jedno a to samé .

Číst

Kam s karavanem po jižní Moravě? Vyzkoušejte vinařskou turistiku se zážitkovou degustací

Léto je v plném proudu a asi všichni se shodneme na tom, že není potřeba jezdit k moři či do exotiky. Stačí prozkoumat všechny krásy České republiky. A nejlépe uděláte, když se rozhodnete poznat krásy jižní Moravy. A zejména ty vinařské.

Číst

Rodí se další moderní kemp – Nový rybník v Příbrami

Počátkem září minulého roku schválili středočeští zastupitelé přidělení dotací ze svého programu pro rozvoj doprovodné turistické infrastruktury. Program byl určen pro obce, které mohly žádat finance na vybudování potřebné doprovodné infrastruktury pro rozvoj cestovního ruchu v oblasti karavaningu, rekreační plavby a budování záchytných parkovišť včetně dopravního a orientačního značení v turisticky atraktivních lokalitách. Z alokované částky 20 milionů bylo rozděleno pouhých 3.702.633 Kč, z toho celé 2.000.000 Kč byly určeny pro město Příbram na vybudování stanoviště pro obytné vozy a karavany v areálu kempu Nový rybník.

Číst

BlueRent - změna adresy

Přesouváme se z pražského Braníka do nových prostor. Od července budeme sídlit v okrese Praha – západ u dálnice D4, sjezdu Čisovice-Řitka.

Číst

Kde se vzal limit 3 500 kg?

Nejrozšířenějším řidičským průkazem je bezesporu ten pro skupinu B, pro který platí limit 3,5t hmotnosti řízeného vozidla. Tento limit pak zejména mnohým řidičům obytných aut přináší problémy při vážení, jejich obytný příbytek totiž nezřídka tuto hranic překročí. Vyhnout se problémům znamená pořídit si vozidlo s vyšším hmotnostním limitem, což s sebou přináší jednak nutnost pořídit si řidičský průkaz vyšší skupiny, tedy C1 či C, jednak platit mýto. Občas se diskutuje o tom tento limit pro skupinu B zvýšit, ale v diskuzích na toto téma se objevují i názory, že by to přineslo zvýšenou nehodovost a znamenalo vyšší riziko pro všechny. Hranice 3.500 kg je pak brána jako něco, co je maximum, co může běžný člověk bez speciálního výcviku (rozuměj skupiny C) zvládnout. Ale kde se tento limit vzal? Pokud to nevíme, jak můžeme argumentovat tímto limitem jako bezpečným? A nechováme se v těchto diskuzích jako ve známém příběhu se skupinou opic?

Číst

Kempování s obytňákem jako v hotelu: Kupte si rozkládací motorhome po týmu Force India z Formule 1

Víte, jak bydlí hvězdy Formule 1? Poznejte to naživo a bydlete stejně v obrovském rozkládacím domě na kolech, který v sezoně 2018 sloužil malé stáji Force India. Je vybaven prostornými místnostmi, ložnicemi, koupelnami i balkonem a německý prodejce za něj chce překvapivě málo peněz, když si dnešní cenu srovnáte s tou nákupní před zhruba pěti lety.

Číst

Padesátka německých měst a obytná auta v roce 2023

Zdá se, že boom obytných vozů v Německu neskončil ani po vyvrcholení pandemie covidu-19. Vyplývá to z nedávné analýzy společnosti Goldenstein Rechtsanwälte. Podle této studie se počet obytných aut v 50 největších německých městech v letech 2022 až 2023 zvýšil přibližně o 9 %, zatímco počet registrovaných osobních automobilů ve stejném období víceméně stagnoval. Společnost Goldenstein Rechtsanwälte již potřetí od roku 2021 využila údaje Spolkového úřadu pro motorovou dopravu (KBA), aby vyhodnotila registrace obytných aut v nejlidnatějších německých městech.

Číst

Obytná vestavba za 380 tisíc aneb "Zlaté české ručičky"

Umíte si představit, že se profesionální závodník vrhne do výroby vlastních obytných dodávek? Okruhový jezdec Petr Fulín uvádí na evropský trh novou obytnou vestavbu Siesta pro nejpopulárnější dodávky v Česku a láká na rychlou dobu dodání i nízkou cenu. Za 380 tisíc Kč vdechne dosluhující dodávce novou duši a majitele s ní čekají nové nezapomenutelné zážitky.

Číst

5/2023 Toscana Rallye část 2

I druhá část rallye byla velmi podařená a všichni účastníci si jí náramně užili. Stihli jsme toho opravdu hodně. Ty z Vás, které to zajímá, pokračujte ve čtení :).

Číst

5/2023 Toscana Rallye část 1. - cesta do Toskánska

Všemi členy Concorde Caravan Clubu dlouho očekávaný výjezd Rallye Toscana je tady!!! Pro některé členy začal výjezd už 26.5.2023, pro ostatní 27.5.2023, kdy se převážná většina účastníků setkala nedaleko Passau u Dunaje. Po welcome drinku na břehu Dunaje jsme strávili příjemný večer v restauraci Heller, kde se podávalo výborné menu složené z chřestové polévky, výborné ryby a luxusního dezertu. K tomu se podávalo výborné místní víno. Při té příležitosti jsme oslavili svátek jednoho z členů Jardy Blažeje.

Číst

Dovolená v karavanu může být pohodlnější než s cestovkou, říká šéf startupu

Do karavanového tržiště Campiri zainvestovaly kapitálové fondy jako Miton, Rockaway Ventures či Purple Ventures. Firma meziročně vyrostla trojnásobně a nyní se její obrat pohybuje v řádech vyšších desítek milionů korun. Zakladatel a CEO Lukáš Janoušek chce nyní oslovit i jiné než české klienty.

Číst

Vzdálené ovládání vybavení obytného vozidla

Mnoho technického vybavení v obytném vozidle umožňuje ovládání přes aplikaci v mobilním telefonu a pomocí Bluetooth spojení.

Číst

SROVNÁNÍ: Konec levného kempování na Jadranu. Chorvatsko letos vyjde nejdráž

Kempování místo pobytu v hotelu je obecně levnější, letos se ale i tato forma dovolené cestovatelům prodraží. Tedy alespoň ve většině destinací, které ve své analýze srovnávala německá motoristická organizace. Vyplynulo z ní, že nejdráž v letošní sezoně vyjde kempování v Chorvatsku.

Číst

4/2023 Valašské Meziříčí - jarní sraz CCC

O víkendu od 30.3. až 2.4. se 13 našich posádek Concorde clubu i přes špatnou předpověď počasí zúčastnilo tématického jarního srazu, který se konal ve Valašském Meziříčí a měl nádech valašského ducha.

Číst

NOMÁDI: Pocity úzkosti, hypotéka, rozpad vztahu. Teď zažívám svobodu v obytňáku

Těžké životní období přivedlo Markétu Burešovou za volant obytného auta. Uzavřela svůj život v Čechách, opustila všechno, co měla a vyrazila na cesty. Přeměnu mladé ženy v Lady Nomad popisuje pro Lidovky.cz v autentické zpovědi.

Číst

Concorde - Školíme se pro Vás

Tento týden jsme s kolegy absolvovali servisní školení v Concorde. Velký důraz byl kladen na elektro instalaci a baterie. Neméně důležitou částí školícího programu byly též novinky a vylepšení techniky nástavby, které by pro běžného uživatele měly být neviditelné a pouze bezproblémově zajišťovat pohodlí na cestách.

Číst

Na prodej je nejrychlejší obytné auto světa

Výhodou amerických vozů je, že i extrémní stavby jsou stále legální pro provoz na veřejných silnicích. Stejný případ je i tento obytný vůz držící rychlostní rekord. Navíc si ho můžete zařídit jak chcete.

Číst

Mýto v Chorvatsku - ENC krabička

Chorvatsko je od ledna v Schengenském prostoru. Lze očekávat, že zmizí fronty na hranicích a přesunou se k mýtným branám. Toto riziko lze eliminovat pořízením ENC krabičky.

Číst

Zážitkové cesty Německa – trojka blízko Česka

Německo nabízí nespočet vyhlídkových prázdninových tras vhodných pro obytná vozidla. V těsném sousedství Česka se navíc nachází hned tři nejzajímavější z nich, protínající se trochu jako trasy metra. Je tak možné tak vyrazit Hradní stezkou, poté se po Romantické cestě dostat do podhůří Alp a cestu dokončit po Německé Alpské cestě. A nebo případně zvolit jinou kombinaci – trasy tak trochu připomínají svým propletením otočené písmeno H. A rozhodně se nejedná o víkendovou jízdu – projet důkladně všechny tři trasy si vyžádá několik týdnů. Vždyť souhrnná délka celé trojky je téměř 1700 km.

Číst

Rakousko - přenocování v obytném autě

Při čtení různých stručných průvodců a shrnutí na téma divoké kempování narážím na to, že se v nich obvykle míchají pojmy. Pod divokým kempováním se tak myslí jak stavba stanu mimo kemp tak i přenocování v obytném autě a mezi těmito činnostmi se nijak nerozlišuje. To pak vede k závěrům, že i nocování v obytném autě na parkovišti je v dané zemi či oblasti zakázané. Ovšem ne vždy tomu tak musí být. O pravidlech v jednotlivých spolkových zemích Rakouska pak pojednává tento článek.

Číst

Kostel na skále, mezi nebem a zemí – tip při cestě nejen k Lago di Garda

Při cestě z Verony či k jezeru Lago di Garda lze udělat krátkou či delší zastávku. Kousek od dálnice A22, v oblasti Monte Baldo, leží zajímavé místo – jakoby na skálu přilepený kostel, Santuario Madonna della Corona. I dnes patří k fascinujícím stavbám a co je důležité, může být i cílem při cestách obytným vozem.

Číst

Evropa 2023: dálniční a silniční poplatky pro karavanisty

Všechny informace o příslušných zemích by měly být ověřeny. Je ale možné, že něco je popsáno chybně a nebo povrchně. Pokud máte lepší informace, uveďte je prosím do komentáře.

Číst

Karta ACSI 2023 pro kempaře – co se mění?

Předloni jste se v článku Dopady pandemie – slevy pro kempaře mimo sezónu mizí mohli dočíst, jaké má dopady pandemie na kempaře. Nabídka této slevová karty se tehdy ochudila a samotné kempy navíc zdražily. Tento trend pokračoval i v minulém roce, kdy se objevila i nová cenová hladina €22 a nabídka kempů se citelně zmenšila. A trend zdražování a ochuzování nabídky pokračuje i pro rok 2023 – bohužel.

Číst

Kolik nás je?

Ministerstvo dopravy uvolnilo ke konci roku další data z registru vozidel a tento týden i souhrnné přehledy registrovaných obytných aut. Po půl roce je tak možné opět spočítat, kolik je u nás karavanů – ať už obytných aut a nebo přívěsů. A k tomu navíc upřesnit statistiku registrací nových vozidel.

Číst

Chcete vybudovat karavanové stání v národním parku? Stát vám přispěje miliony!

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo dotační výzvu č.9/2022, zaměřenou na životní prostředí ve městech a obcích v národních parcích. Jednou z podporovaných aktivit je i podpora v oblasti infrastruktury a vybavenosti obcí.

Číst

EarthRoamer SX je jeden z nejdražších obytňáků na světě. Tipnete si, kolik stojí?

Výrobci obytných vozů se v poslední době předhání v boji o to, kdo postaví větší, luxusnější nebo vybavenější exemplář. EarthRoamer se svým modelem SX nasazují laťku poměrně vysoko.

Číst

Slovinci to pochopili – servisní místa pro obytné vozy na dálnicích

Že cestovatelé v obytných vozech potřebují na svých cestách servis, tedy místo, kde se dá legálně zbavit se odpadní šedé vody a obsahu WC kazety, popřípadě dočerpat vodu, pochopili i ve Slovinsku. Tedy ne že by v této zemi byli s budováním stání pro obytná vozidla, zde nazývaná PZA, což je zkrácenina slovinského označené pro tato místa postajališče za avtodome , byli nějak pozadu.

Číst

Concorde Centurion 1200 na Dakaru

I značka Concorde má na Dakaru své zastoupení. Jedná se o doprovodné vozidlo polského závodního týmu Energylandia, Marka Goczala, který momentálně patří mezi špičku ve třídě osobních speciálů.

Číst

ADAC Campcard 2023 v časově omezené slevě

Najít přesný počet zařízení, kde lze slevu uplatnit, není tak snadné. Podle portálu PinCAMP slevy s kartou nyní nabízí téměř 2000 kempů v Evropě , jak se lze přesvědčit na tomto odkaze (v lednu 2023 zde bylo 1969 kempů akceptujících kartu). Samotný ADAC zase na svých stránkách uvadí až 3.000 slevových nabídek a na kartě samotné je dokonce údaj o více jak 3500 slevách. Ať tak či onak, najít kemp s akceptací karty nebude až takový problém.

Číst

Desková hra ze světa obytných aut – dojeďte na Nordkapp!

Deskovou hru inspirovanou cestováním v obytném voze si mohou koupit nadšenci ve Francii. Tedy ne že by si ji nemohl koupit i fanoušek z Čech, jen musí umět francouzsky, a mimo ceny hry (stojí €37.90) zaplatit i poštovné.

Číst

Jak vznikly Vánoce? Několik faktů.

Štědrovečerní večeře voní, stromeček se třpytí a děti už netrpělivě očekávají příchod vzácného hosta a těší se na rozbalování dárků. Víme však, proč se vlastně Vánoce slaví a proč stromeček zdobíme v prosinci, a ne uprostřed léta?

Číst

12/2022 4.advent, Mýto

ADVENT - Období klidu, rozjímání, dobročinnosti a zklidnění – tak můžeme charakterizovat pravý význam adventu. I když pro většinu lidí je to období shonu, shánění dárků, úklidu, pečení cukroví a příprav na Vánoce, my máme na paměti hlavní účel adventu, a proto jsme se poslední víkend před Štědrým dnem opět sešli, abychom si společně tento čas patřičně užili.

Číst

2023: podpora budování karavanových stání v ČR

Podpora karavanistů pokračuje v neztenčené míře i do roku 2023 – příslib lepších časů se objevil v jasné formě již před rokem. A s potěšením je nutné konstatovat, že podpora ve formě dotačních titulů nepoleví ani příští rok. Spíše naopak, balík peněžních prostředků bude ještě objemnější.

Číst

12/2022 Amberg a Norinberg

3. adventní víkend, který v západní tradici je též dobou zklidnění, jsme se rozhodli s přáteli strávit v tomto životním stylu v nedalekém Německu.

Číst

Zahrady světla – po vánočních trzích další zimní lákadlo v Polsku

Pokud se vydáte na polské vánoční trhy, nemusí to být nutně jediná atrakce. V Polsku jsou populární i noční světelné show známé jako zahrady světla či iluminační parky.

Číst

12/2022 CCC - Advent na Sněžníku

Nastal adventní čas a tak se většina klubu vydala strávit 2. adventní víkend na Stellplatz Sněžník u Děčína, kam nás pozval majitel, kamarád a zároveň člen Concorde clubu Martin Liesel s rodinou.

Číst

PROMOBIL: Test zimních pneumatik pro obytná auta

Německý promobil přinesl výsledky testování šestice zimních pneumatik pro obytné vozy v rozměru 225/75 R16 C

Číst

Francie , řetězce kempů i aires (stellplatzů)

Francie je země nám trochu vzdálená, přitom karavanistům je to země zaslíbená. Rozmanitá příroda, bohatá historie, dobré jídlo i víno a k tomu všemu i dokonalé vybavení pro karavaning. Však čísla hovoří za vše – přes 8.000 kempů a přes 4.000 stání pro karavany jsou jasnou pozvánkou na dovolenou, navíc cenová úroveň je často překvapivě nízká. V tomto článku nechci ale představovat kempy či stání, ale podat informace o kempingových řetězcích.

Číst

Karavanová stání v ČR – rok 2022

Asociace kempování a karavaningu vydává v současné době nový přehled karavanových stání v ČR pro rok 2023. Je to tak příležitost porovnat současný stav s minulostí, tedy zjistit, o kolik se rozrostl počet stání, nabízených míst i cen.

Číst

Kontrolní seznam – zazimování obytného vozidla

Sluníčka je čím dál tím méně, teploty klesají a mnoho karavanistů tak odstavuje své obytné vozidlo s tím, aby na jaře opět vyrazilo. Ti zkušení už jistě vědí, co jejich vozidlo potřebuje, pro ty nové je tady stručný kontrolní seznam úkonů, které je třeba, či alespoň dobré, provést před tím, než vozidlo necháme delší dobu stát v zimním období. Obecně platí, že je dobré si sehnat temperované stání pod střechou, v nějaké hale, s možností vozidlo občas navštívit a zkontrolovat. Pokud je na místě i možnost vypustit či doplnit vodu, a přípojka elektrické energie, je to jen lépe, významně to usnadní přípravu vozidla na odstavení.

Číst

Začátek posledního čtvrtletí v registracích obytných aut

V říjnu, prvním měsíci posledního čtvrtletí roku 2022 se jako nové registrovalo 82 obytných aut a 35 přívěsů. Zatímco u obytných automobilů se jedná o citelný pokles 34% v porovnání s říjnem roku 2021 (125 obytných aut), tak u přívěsů naopak došlo k mírnému zlepšení, o 6%. Ale ani u obytných aut není výsledek, tedy 82 vozidel, žádná katastrofa, srovnání s rokem 2021 je trochu zavádějící. V říjnu 2019 se u nás registrovalo jen 63 vozidel, ve stejném měsíci v roce 2020 pak 76 aut.

Číst

Vánoční trhy v Německu 2022 obytným autem

Vánoční trhy v Německu jsou pojem sám o sobě. Konají se v mnoha městech a liší se svým pojetím i atmosférou. Navštívit tak lze trhy s největším vánočním stromem na světě, projít si muzeum Vánoc, oslavit vánoce se sklenkou vína v podzemí, podívat se k továrně na obytná auta či si užít trochu volnější atmosféru ve vykřičené čtvrti Hamburku. Kulisu trhům mohou tvořit zámky, hrady, kláštery.

Číst

Výsledky dotací ve Středočeském kraji – nevyužitá příležitost

Krajští zastupitelé dne 12.9.2022 schválili rozdělení dotací v rámci podpory rozvoje doprovodné infrastruktury pro celkem 5 žadatelů. Program byl určen pro obce, které mohly žádat finance na vybudování potřebné doprovodné infrastruktury, která pomůže s rozvojem cestovního ruchu v oblasti karavaningu, rekreační plavby a budování záchytných parkovišť včetně dopravního a orientačního značení v turisticky atraktivních lokalitách.

Číst

geoSpot od Park4Night – blíže bezKempu nebo FrancePassion?

Pro milovníky přírody připravil park4night geoSpot , alternativní a udržitelnou nabídku pro stání s obytným vozidlem. Tato nová služba nabízí síť míst v přírodě k přespání. Po příjezdu na místo musí karavanista najít geoBox a zadat jeho kód v mobilní aplikaci.

Číst

Concorde club podpořil invalidního Nikiho

Na podzimním srazu ve Valeku v Chrustenicích se dražila vyjímečná lahev 16ti leté slivovice a veškerý výtěžek šel na pomoc invalidnímu Nikimu Michnovi z Čejkovic, který se již raduje z prvního dárku, který byl za peníze pořízen.

Číst

10/2022 Putování Afrikou II - Přes národní park Chobe ke Křovákům

Dojetím k Victoria Falls jsme dosáhli dalšího našeho milníku a zároveň se dostali na nejvzdálenější bod naší cesty při druhém putování Afrikou. Nyní nás čeká návrat podél řeky Zambezi stejnojmenném národním parkem, následný přejezd zpět do Botswany a přes národní park Chobe, kde se nachází největší koncentrace slonů na světě, přejet do pouště Kalahari s finálním cílem navštívit místní Křováky, které všichni známe díky filmu “Bohové musí být šílení”.

Číst

10/2022 Putování Afrikou II - Přes Solné pláně k Viktoriiným vodopádům

První část naší 2.mise v Africe, navštívit deltu Okavango v Botswaně, byla úspěšně naplněna a nás čekala další fáze naší cesty, přejet solné pláně, jejichž součástí jsou národní parky Makgadikgadi Pans a Nxai Pan a po překonání Botswansko-Zimbabwské hranice dojet až k Viktoriiným vodopádům, které patří k největším vodopádům na světě.

Číst

Putování Afrikou II - Delta Okavango

Po nezapomenutelných zážitcích z loňské expedice po Namibii jsme se rozhodli letos do Afriky vrátit. Naším cílem bylo navštívit deltu Okavango v Botswaně, následně přejet přes solné pláně až do Zimbabwe se zastávkou u Viktoriiných vodopádů a vrátit se podél řeky Zambezi národním parkem Chobe a přes poušť Kalahari ke Křovákům. Plán náročný a odvážný :).

Číst

9/2022 Podzimní sraz CCC - Chrustenice, camp Valek

Začíná podzim, je konec září. Babí léto se zatím nekoná, teploty klesly přes den k 15ti stupňům a v noci se blíží k nule. Občas prší. Je středa, den Svatého Václava a nám začíná podzimní sraz Concorde.

Číst

K čemu jsou „gumové chloupky“ na pneumatikách?

Zřejmě každý řidič, který někdy kupoval nové pneumatiky, si všiml, že povrch obutí je posetý poměrně značným množstvím malých gumových štětin. Pro většinu motoristů je přítomnost tohoto prvku na pneumatikách záhadou, existuje dokonce několik zajímavých a veselých mýtů, které to vysvětlují. Skutečnost je ale jiná, a vlastně také docela zajímavá a překvapivá.

Číst

Campiri kupuje Dokempu.cz a expanduje do Polska

Platforma pro pronájem obytných vozů z půjčoven i od soukromých majitelů Campiri pokračuje ve svém tažení za digitalizací karavaningu. Startup Lukáše Janouška, který již po deseti měsících nabízí nejširší nabídku obytných vozů k pronájmu na tuzemském trhu, kupuje portál Dokempu.cz.

Číst

Majitele naftových aut čeká další zdražení. Bude chybět kapalina, bez které ani nenastartují

Kvůli drahému plynu se firmám nevyplatí produkovat AdBlue. Některé stojí úplně, jiné omezily výrobu.

Číst

Concorde club pomáhá postiženému Nikymu

Před 16 lety se Niky narodil předčasně a byla mu diagnostikována dětská mozková obrna. Kromě potíží s mluvením a příjmem potravy má rozsáhlé postižení dolních i horních končetin. Má problémy se stabilitou a celkově s pohybem. Nicméně Niky je velký bojovník a velmi si přeje speciální chodítko-odrážedlo, aby mohl se svými rodiči vyrážet do přírody. Proto jsme se rozhodli Nikyho v jeho snažení podpořit. I proto, že jeho příběh detailně a již dlouho známe.

Číst

Parkování + přespání = táboření?

Na začátek snad jen upozornění – níže uvedené informace jsou jen osobním názorem, byť podpořeným zněním příslušných zákonů a jejich obecným chápáním. Podávané informace jsou uvedeny včetně zdrojů a každý si je tedy může ověřit a posoudit. V letošním roce přinesly některé weby docela nepříjemnou zprávu – v Moravském krasu se chystají zakázat nocování v obytných vozech.

Číst

Thomas Hiram Holding, otec moderního kempování

Pan Thomas Hiram Holding asi není příliš české karavanistické veřejnosti znám. A přitom to byl průkopník rekreačního kempování v době, kdy nic takového ještě neexistovalo a kempovalo se spíše z nutnosti než pro zábavu. Bývá nazýván otcem moderního kempování a jak snad sami usoudíte z následujících řádků, právem. Jeho život byl pestrý a výsledkem jeho celoživotní snahy i odkazu je největší a nejstarší karavanistický klub na světě.

Číst

8/2022 Kanada - karavanistický ráj

Po dvou letech odkladů kvůli covidu, kdy Kanada byla neprodyšně pro cizince uzavřena a my museli stále řešit letenky a přebukování pronajatých aut, jsme se nakonec dočkali a splnili si další společný rodinný sen, když se nám podařilo více jak 2 týdny cestovat po západní Kanadě Skalistými horami až na zlatou horečkou zasažený Yukon. Kanada je úžasná a pro karavanisty je doslova ráj.

Číst

Obytný vůz na IČO? Velký Bratr se (občas) dívá!

Převážná část nových obytných aut v České republice se registruje na firmu. Důvody jsou asi zřejmé a pochopitelné, často je pořizují půjčovny, ale nezanedbatelný počet je pořizován i firmami – oficiálně k podnikání.

Číst

Dotace do karavaningu – výsledky žádostí z krajů

Z kraje roku 2022 vypsalo hned několik krajů v České republice dotační programy zaměřené na budování či rozvoj turistické infrastruktury. V rámci těchto programů bylo možné získat dotaci i na vybudovaní karavanových stání (či jak se v čekdojč píše, stellplatzů či v čekgliš zkracuje, STPL či STLP), popřípadě i na rozvoj kempů.

Číst

S obytným vozem do Disneylandu Paříž – kde nocovat

Pařížský Disneyland (https://www.disneylandparis.com/en-int/) asi netřeba moc představovat. Tento rok oslaví třicet let od svého otevření, brány tohoto parku se otevřely 12.dubna 1992 po čtyřech letech výstavby a devět let od rozhodnutí otevřít v Evropě park. Nejedená se vlastně o jeden park, komplex se skládá z parků dvou – vlastního Disneyland Park a Walt Disney Studios Parku, doplněného o zábavní centrum Disney Village, golfové hřiště, hotely a nákupní centra.

Číst

Norsko – vše o mýtu a možných úsporách pro karavanisty

V Norsku neexistují dálniční známky a ani klasický mýtný systém jak jej známe třeba z dálnic v Itálii či Francii. Tedy kdy při nájezdu na dálnici obdržíte lístek a při výjezdu zaplatíte. To ale neznamená, že je pohyb po silnicích v této skandinávské zemi zdarma. Mýto se vybírá na některých úsecích silnic, na mostech či se platí za průjezd tunelem, za vjezd do měst a podobně. Při jízdě je navíc nezřídka nutné, díky členitosti pobřeží, využít trajekty a i za ty se platí. Mýto a poplatky závisí nejen na hmotnosti vozidla, jeho rozměrech, ale občas i na jeho Euro normě, popřípadě na denní době, to tedy hlavně u poplatků za vjezd do měst. V případ trajektů jsou pak rozhodující především rozměry vozidla a nebo soupravy.

Číst

Komunitní kempování v Německu

Zajímavý koncept se objevuje u našich sousedů v Německu – spojuje budování obecních stání a kempování bez kempu. Obec místo budování nových, případně rozšiřování stávajících karavanových stání, u nás lidově nazývaných štelplacy, rozšíří nabídku o místa na soukromých pozemcích a nabídne společné servisní místo k použití všem.

Číst

Ústecký kraj má první stání pro obytné vozy

Vybavené stání pro obytné vozy, takzvaný stellplatz, se otevřelo v obci Velemín pod Milešovkou. Jde o první takové místo v Ústeckém kraji. Cestovatelům s karavanem nabízí osm parkovacích míst s připojením na elektřinu, možností dočerpání čisté vody a vylití odpadní vody i chemického WC.

Číst

Oprava dveřní mosketiery

Vlastnit obytné auto je skvělé. Dává nám to svobodu, umožňuje poznávat nová místa, lidi. Nicméně se jedná o relativně komplikované zařízení, které občas potřebuje servis či drobné opravy. A relativně běžnou závadou je přetržení vodícího lanka u moskytiery. V servisu Vám oznámí, že tato závada se neopravuje, resp. že oprava spočívá ve výměně celé moskytiery, avšak tento závěr jsme nehodlali přijmout a rozhodli jsme se, že moskytieru zkusíme opravit.

Číst

Chorvatsko, Kemp Zaton Holiday Resort - recenze

Někteří z nás trávili nebo ještě tráví letošní dovolenou v Chorvatsku, v kempu Zaton. Přečtěte si recenzi tohoto kempu, zda-li koresponduje se zkušenostmi, které zaznamenali naši členové. Budeme potěšeni, pokud vlastní zkušenost uvedete v diskusi pod článkem.

Číst

Je obytné auto osobním autem?

K sepsání následujícího textu došlo díky diskuzi pod tímhle příspěvkem na facebooku. Někteří přispěvatelé tam psali, že platí pro obytky s dveřmi na levé straně, pro alkovny, že se netýká vestaveb apod. Ani já jsem si nebyl plně jist, žil jsem v představě, že obytka = M1 = osobní auto. Ale není tomu tak, v dalším textu je stručné zdůvodnění.

Číst

Japonci ukazují EU, jak lze přírodě pomoci ihned s pomocí spalovacích motorů

HVO (Hydrotreated Vegetable Oil je vodou upravený rostlinný olej. Jde o syntetický produkt, který se vyrábí standardními procesy rafinace jako hydrogenace a izomerizace. Výsledkem jsou čisté parafinické uhlovodíky, které jsou chemicky méně nebezpečné než běžná motorová nafta. Tento produkt rovněž neobsahuje toxické uhlovodíky a prakticky se v něm ani nevyskytuje síra. Má také lepší cetanové číslo či antikorozní vlastnosti, stejně jako je spojen s lepším spalováním a menší tvorbou usazenin.

Číst

Prodej karavanů v polovině roku 2022

Ministerstvo dopravy vydalo na konci minulého týdne tradiční pololetní statistiky z registru vozidel, mimo jiné i souhrnné přehledy počtu registrovaných obytných vozidel. Po půl roce je tak možné opět spočítat, kolik je u nás karavanů – ať už obytných aut a nebo přívěsů. Tento článek má tak vlastně dvě části, první je věnovaná jen zcela novým obytným vozů, v druhé je pak popsán stav se započtením dovozů i ojetých obytných vozů, případně oficiálně provedených přestaveb.

Číst

Zahájen prodej vstupenek na Caravan Salon Düsseldorf 2022

Na konci srpna otevře své brány v Düsseldorfu již 61. ročník výstavy Caravan Salon. Letos se bude konat od 27.8 do 4.9.2022, s jedním předpremiérovým dnem v pátek 26.8. Předprodej vstupenek na veletrh byl zahájen včera, 4. července 2022. Po dvou skrovných covidových letech by letošní ročník měl vše vynahradit. Letos bude na Caravan Salonu zastoupeno výrazně více vystavujících firem než minule. Očekává se více jak 650 vystavovatelů, kterým bude k dispozici 250 000 metrů čtverečních ve více jak šestnácti halách. V porovnání s minulostí tak budou tedy obsazeny další tři haly a k vidění bude vše týkající se karavaningu. Od nových vozidel, vybavení až po nabídky cestovních itinerářů a tematicky laděných knížek.

Číst

7/2022 Řecko a cesta domů - camping on the board

Camping on the board je způsob cestování, který máme rádi pro jednoduchý přesun do a z Řecka, když není mnoho času na vlastní přesun. Tento způsob nabízejí jen některé trajektové společnosti po Středozemním moři a umožňuje Vám to být po celou dobu plavby u svého obytného auta, protože camper parkuje na horní palubě.

Číst

7/2022 Albánie 2.část - Podél pobřeží až do Řecka

Albánie se za poslední roky hodně změnila, přesto je stále cestovním ruchem málo dotčená a určitě stojí za návštěvu obytným autem. Albánské pobřeží je dlouhé téměř 500 kilometrů a na jižněji položené Albánské riviéře jsou břehy strmé, rozeklané a plné zátočin. A právě touto oblastí pokračuje naše albánské putování.

Číst

7/2022 Albánie 1.část - cesta přes Severní Makedonii

Po velmi pozitivní zkušenosti z loňské cesty po balkánských zemích (Rumunsko a Bulharsko) jsme se letos rozhodli při cestě na loď, kterou máme letos rezervovanou na ostrově Corfu, prozkoumat další balkánský stát - Albánii.

Číst

Polsko – tak blízko a přitom dále každým dnem

Ne, tohle nebude článek s nářky nad stavem politické scény v Polsku – takové je potřeba hledat jinde. Tenhle článek je ale možné za nářek považovat – za nářek nad tím, jak se nám Polsko v mnoha oblastech vzdaluje. Dálnice a rychlostni silnice tam ve srovnání s rychlostí výstavby v Česku rostou jako houby po dešti a v poslední době to začíná platit i o výstavbě servisních míst pro karavanisty.

Číst

6/2022 Bahna na bahně

Tisíce lidí přilákal sobotní Den pozemního vojska – Bahna 2022 v někdejším vojenském újezdu Brdy. Mnohým příznivcům vojenské techniky udělaly radost bouřky v noci z pátku na sobotu, protože se těšili, že Bahna budou tentokrát na bahně. Prohlédnout si na místě mohli až 250 kusů techniky. A my se i díky partnerství firmy BlueRent měli možnost této akce zúčastnit.

Číst

Nejlepší autokempy v Česku: Máme pro vás 10 nejlépe hodnocených míst

Všude dobře, doma nejlépe. Přísloví, které nás učili už od mateřské školy, v dnešní době a zejména v posledních letech nabírá čím dál větší váhu. V současnosti by si leckdo řekl, že je lepší to zahrát, jak se říká, „na jistotu“ a vyrazit za zaslouženým odpočinkem do destinací nacházejících se v našich luzích a hájích – vybrali jsme 10 nejlepších autokempů. Abychom byli úplně přesní, jde o deset nejlépe hodnocených autokempů na základě recenzí uživatelů na webu Firmy.cz. Pro vyšší relevantnost výběru jsme také vybrali jen ty autokempy, které byly recenzovány alespoň dvacetkrát.

Číst

DC/DC nabíječky aneb booster na palubě obytného vozu

DC/DC nabíječky (také známe jako zesilovač nabíjení či booster) jsou zařízení určeny k rychlému a efektivnímu nabíjení nadstavbového akumulátoru za jízdy. Toto zařízení zajišťuje nejen trvalý výstup 14,4 V při vstupu 9 – 14,5 V, ale zlepšuje dobíjecí cyklus – ten prochází několika fázemi, v každé z nich přizpůsobuje booster dodávaný nabíjecí proud a tak teoreticky optimalizuje i životnost nadstavbového akumulátoru.

Číst

Itálie a desítka jejich panoramatických silnic

Následující desítka italských silnic je rozeseta po celém území Itálie a každou trasu lze označit za panoramatickou – je to výběr toho údajně nejlepšího, na co můžete v Itálii narazit. Ale samozřejmě existují mnoho dalších krásných tras čekajících na objevení – ale toto jsou zkrátka trasy, kdy se sama cesta stává cílem. Většinou se jedná o krátké úseky, které lze projet při cestě místo rychlého přesunu po dálnici, příležitostně při dovolené.

Číst

Obdoba známého portálu Bezkempu funguje i v Německu pod názvem Hinterland

V Německu máte další možnost, kde kempovat mimo kempy s obytným vozem. Platforma Hinterland.camp propojuje karavanisty se soukromými majiteli pozemků, kteří na nich povolují kempování. Portál nabízí více než tisíc míst pro karavanisty.

Číst

NOMÁDI: Kde si dát pozor s obytným autem. Skandinávie přeje kempování na divoko, Portugalsko přitvrdilo

Ještě nikdy v historii nebrázdilo tuzemské silnice tolik obytných aut a přívěsů. Svoboda cestování získala na popularitě během pandemie nemoci covid-19.

Číst

6/2022 Dolany, oslava "dětských" narozenin

Na pravém břehu řeky Berounky mezi obcemi Dolany a Chrást cca 15 km od Plzně se nachází příjemný kemp U Dolanského mostu, kde již mnoho let slavíme narozeniny našich ratolestí, které mezitím trochu vyrostly, avšak této zábavy se nechtějí vzdát :).

Číst

Česká firma nabízí netradiční „obytný přívěs“. Má nahradit chatu a můžete si na něj vzít hypotéku

Malá mobilní chatka nabízí netradiční možnost, jak trávit volné chvíle na různých místech v přírodě Dřevěná stavba je umístěna na dvounápravovém přívěsu. Pro tahání postačí běžný osobní vůz, který zvládne 3,5 tuny Základní cena mobilní verze je 1 450 000 Kč bez DPH. Některé banky umožňují vzít si na nákup hypotéku

Číst

6/2022 Křivoklátsko, camp Višňová

Křivoklátsko je regionem neproniknutelných lesů a tajuplných hradních zřícenin. Jednou z nejnavštěvovanějších památek je královský hrad Křivoklát s prohlídkovými okruhy a řadou pestrých kulturních akcí. Pokud se ale pro jednou vypravíte na méně známá místa tohoto kraje, nebudete určitě litovat. Jejich utajená krása se vám navždy vepíše do paměti. My tuto oblast máme hodně rádi, a proto se sem pravidelně vracíme. Pro strávení víkendu jsme si vybrali tábořiště Višňová II nedaleko hradu Křivoklát.

Číst

Karavanová stání v Středočeském kraji s veřejnou podporou!

Krajský úřad Středočeského kraje vypsal nový dotační program v celkové výši 20 milionů korun, který v dubnu podpořilo i krajské Zastupitelstvo. Program je určen pro obce, které mohou čerpat finance na vybudování potřebné doprovodné infrastruktury, která pomůže s rozvojem cestovního ruchu v oblasti karavaningu, rekreační plavby a budování záchytných parkovišť včetně dopravního a orientačního značení v turisticky atraktivních lokalitách. Tematické okruhy programu zahrnují i vybudování nebo rekonstrukce celkové infrastruktury kempů, budování či rekonstrukce doprovodné infrastruktury jako elektro a vodovodní přípojky nebo vypouštěcí místa odpadové vody a chemického WC pro karavany.

Číst

5/2022 Aschbach

Po 2 leté odmlce opět proběhl v Německu, ve firmě Concorde, tovární sraz u příležitosti oslav svátku Nanebevstoupení Páně. Pro připomenutí, svátek Nanebevstoupení Páně je jednou z velkých slavností křesťanského kalendáře a připomíná výstup Ježíše Krista z hory Olivetské na nebesa čtyřicet dní po jeho vzkříšení.

Číst

Starlink RV: Elon Musk představil řešení internetu pro obytné vozy a cestovatele

Starlink byl až do dnešního dne pevně spjat s vaší adresou, což kromě ceny bylo také jeho největší omezení. Pokud jste si zkrátka pořídili Starlink na svou adresu, na žádné jiné vám již nefunguje a v případě běžného nebo business řešení ani do budoucna fungovat nebude. Společnost Elona Muska však přichází s řešením označeným jako Starlink RV, které je určené primárně pro cestovatele, a to ideálně v karavanech nebo obytných vozech.

Číst

Supervila na kolech má garáž i centrální vysavač, pracuje se na heliportu

Stojí i patnáct milionů korun, uvnitř je garáž třeba na vaše porsche a samozřejmě můžete připřáhnout přívěs s jachtou. Suchozemské cestování králů pod značkou Morelo je jiná liga.

Číst

5/2022 kemp Ejpovice

Mezi Plzní a městem Rokycany, v krásné krajině této turisticky přitažlivé a historicky zajímavé oblasti západních Čech, se u Ejpovického jezera rozkládá prostorný areál Ejpovického kempu. Hosté zde naleznou příležitost ke koupání, provozování vodních sportů, rybaření, k vycházkám do nedalekých lesů, k vyjížďkám do blízkého či vzdálenějšího okolí, ať už jde o prohlídku Plzně či Rokycan a jejich pamětihodností, nebo o četné hrady a zámky. Autokempem prochází cyklostezka Praha - Plzeň a je v rámci regionu vyhledávaným cyklistickým cílem. Tento soukromý autokemp poskytuje ubytování v chatkách (kapacita 56 osob), ve stanech, v přívěsech i obytných vozech. Pro táboření jsou k dispozici elektrické přípojky, nové umývárny s teplou vodou a sprchami včetně WC zajišťující dostatečné hygienické možnosti. Součástí kempu je restaurace, která svojí nabídkou uspokojí i náročnější klienty. A my tento kemp o víkendu již po několikáté vyzkoušeli.

Číst

Obliba obytných vozů roste, za nejluxusnější účtují přes deset milionů

Až třicet procent lidí zvažuje dovolenou, na kterou by vyjelo obytným vozem, případně s karavanem za auto. Popularita v Česku stoupá zejména mezi mladšími řidiči. Zájemci preferují dovolenou hlavně v tuzemsku. Vyplývá to z průzkumu, který si prostřednictvím aplikace Instant Research nechala vypracovat společnost Campiri.

Číst

Majstorska cesta – nejkrásnější panoramatická silnice v Chorvatsku

Do Chorvatska jezdí stále hodně karavanistů, a proto bych Vás rád seznámil s jednou z nejkrásnějších panoramatických silnic v Chorvatsku a možná nejen v Chorvatsku. Jedná se o silnici, která nemá klasický pevný povrch. Vestavby a menší obytná auta mít problém asi nebudou, u delších obytných aut je nutno zvážit vlastní schopnosti.

Číst

Novinky ze světa karavanových stání v Německu

Budování karavanových stání, neboli wohnmobilstellplatzů, je v Německu poměrně intenzivní. Studie Německého ekonomického institutu pro cestovní ruch (DWIF) z roku 2018 ukazují, že statisticky cestuje obytným autem průměrně 2.4 osob a nechávají v navštíveném městě nebo regionu €50 na osobu a den a to včetně poplatků za parkování či kempy. Přitom průměrná útrata činí cca €16 na restaurace, €16 na obchody a cca €8 na vstupné.

Číst

5/2022 Champagne Rallye - Remeš, Verdun a cesta domů

Bitvou u Verdunu bývá lidově nazývána každá velká přestřelka. „Je tam ran jak u Verdénu“ nebo „střílí se tam, jak u Verdénu“ se používá i tehdy, když se hokejistům nebo fotbalistům zadaří a střílí jeden gól za druhým. Skutečná bitva u Verdunu ale byla opravdovým masakrem, o němž se navíc mnoho historiků později domnívalo, že celá tato akce, kde zemřelo tak mnoho lidí, neměla málem žádný opravdu strategický význam.

Číst

5/2022 Champagne Rallye - degustace, degustace, degustace

Šumivé víno ze Champagne si podmanilo celý svět, jen do Česka se ročně doveze asi 700 000 lahví. Vinaři po celém světě se pokoušejí o podobné sekty, jaké vznikají na francouzských vinicích, nikdy se jim to však nepodaří. Kouzlo šampaňských vín totiž spočívá v unikátnosti regionu Champagne, který ovlivňuje několik faktorů. Mezi ty zásadní se řadí specifické křídové podloží, klima na severovýchodě Francie a střídání kontinentálního a oceánského klimatu.  A tušíte, jaké je nejdražší šampaňské na světě? Do historie se zapsalo třeba Veuve Clicquot 1841, které se v roce 2010 našlo ve vraku lodi nedaleko Alandského souostroví v Baltském moři a vydražilo se za 30 000 eur. Ještě daleko vyšší cenu byste zaplatili za cuvée Gout de Diamant Brut z produkce Diamond Champagne – na lahvi je etiketa z osmnáctikarátového zlata a v té září devatenáctikarátový diamant. Takový přípitek vyjde na 40 000 000 Kč. A co jsme zažili v Champagne regionu v dalších dnech my?

Číst

5/2022 Champagne Rallye - Epernay a Royal Champagne

Naše zážitková rallye pokračovala dalšími dny v oblasti Champagne. Počasí nám přeje a tak můžeme vyrážet na průzkum okolí na kole a degustovat různé druhy šampaňského.

Číst

5/2022 Champagne Rallye - cesta do Francie

Francouzský region Champagne-Ardenne dal jméno jednomu z nejskvělejších vynálezů - šampaňskému. Tento lahodný a celosvětově oblíbený mok se nesmí vyrábět nikde jinde než v údolí řeky Marna mezi městy Epernay a Remeš a my jsme se na začátku května roku 2022 tam vypravili. Místní vinaři jsou tak trochu "za vodou" a není divu, že městečko Epernay, kde plánujeme strávit pár dní, se pyšní nejvyšším HDP na hlavu v celé Francii.

Číst

France Passion a podobné služby v Evropě 2022

Ne zcela konvenční způsob cestování s obytným vozem, nabízející možnost blíže poznat vybranou zemi, se objevil začátkem devadesátých let minulého století ve Francii pod značkou France Passion. Původně se soustředila především na vinaře, ale tohle původní zaměření se brzy podstatně rozšířilo. Po zakoupení roční známky mají cestovatelé možnost strávit 24h u místních farmářů, vinařů a různých řemeslníků – výrobců sýrů, marmelád a dalších místních pochutin.

Číst

4/2022 Základní cihla

V neděli 24.4. 2022 se v areálu BlueRentu poklepalo na základní cihlu nového areálu, který by měl zajistit ty nbejlepší podmínky pro prodej a údržbu obytných aut značek Concorde, ale i Etrusko, Pössl a další. Součástí areálu by měl být i STPL, nabíjecí stanice pro elektroauta, klidová zona, ... Věříme, že všichni příznivci camperů se již nemůžou dočkat :).

Číst

Nezapomeňte se smát – karavaning s humorem

Doba není příliš veselá a nemá snad ani cenu příliš do hloubky rozebírat proč a nebo jestli se to zlepší. Když už se zdálo, že covid je za námi, přišlo napadení Ukrajiny a nad budoucností tak opět visí černý mrak a velká nejistota. I přesto si myslíme, že je dobré se občas zasmát a trochu si odpočinout. Třeba při sledování krátkých komedií ze série Lol:-).

Číst

Levná dovolená v kempu u moře? Dle PinCAMP na to zapomeňte….

Již tradičně začátku nové prázdninové sezóny vytvořil PiNCAMP (ADAC) srovnání cen kempů v Německu a dalších evropských zemích. Služba porovnává částku, kterou zaplatí ze pobyt v kempu tříčlenná rodina, dva dospělí a jedno 10ti leté dítě za: pobyt v hlavní letní sezóně. poplatek za místo pro obytné auto a nebo soupravu elektřinu (5 kWh) teplé sprchy místní poplatky Do porovnání jsou zahrnuty pouze kempy s tříhvězdičkovým hodnocením podle klasifikace ADAC a s 50 a více místy. Tento průzkum je tak založen na informacích o průměrné ceně z více než 2 500 kempů.

Číst

4/2022 Jarní sraz CCC - Jižní Morava

Jarní sraz clubu 2022 se uskutečnil v dubnu ve vinařské oblasti na jižní Moravě. Navštívili jsme vinařství Vinselekt Michlovský, které je naším partnerem, kde jsme měli možnost diskutovat s Doc. Ing. Milošem Michlovským, DrSc., který se řadí k předním českým odborníkům v oboru vinařství, vinohradnictví a šlechtění révy vinné. A protože vinařství vyrábí též vynikající šumivá vína a v jejich sklepích najdete sekty jak kvašené v lahvích, tak sekty zpracované metodou charmat, diskuse byla zaměřena právě na sekty, abychom měli dostatek znalostí pro naší Champagne Rallye, která by se měla uskutečnit již zanedlouho.

Číst

04/22 Německo, Mosela - karavanistický ráj

Region okolo řeky Mosely je velmi rozmanitý. Jedná se o vinařský region, kde se vinice klikatí stejně jako samotná řeka, nad níž se tyčí nespočet hradů a zřícenin. Můžete se zde těšit na skvělé víno, vynikající gastronomii, kulturní zážitky, bohatou historii regionu a samozřejmě i na cyklostezky a pěší trasy, které Vám umožní poznat kraj pěkně z blízka. A protože je to zároveň karavanistický ráj, kde se nachází nespočet hezkých stání pro obytná auta, rozhodli jsme se letošní Velikonoce strávit právě zde.

Číst

Parkování versus kempování v Itálii

Dopravní předpisy v Itálii jsou poměrně jasné a rozlišují mezi parkováním a kempováním. Zatímco kempování, a to nejen s obytným vozem, ale i se stanem, je regulováno zejména na místní úrovni, je parkování ošetřeno zákonem platným pro celé území Itálie.

Číst

Evropa 2022 – dálniční a silniční poplatky s karavanem, M-Z

Toto je druhý díl o dálničních a silničních poplatcích pro karavany v Evropě, tentokrát pro země od M do Z. Pokryta je nejen problematika nálepek a mýta, ale občas i cena přívozů, vjezdu do měst a podobně. Státy od A do L pokrývá článek Evropa 2022 – dálniční a silniční poplatky s karavanem, A-L. Všechny informace o příslušných zemích jsem se snažil ověřit a popsat co nejpřesněji. Je ale možné, že něco je popsáno chybně a nebo povrchně. Pokud máte lepší informace, uveďte je prosím do komentáře.

Číst

Evropa 2022 – dálniční a silniční poplatky s karavanem, A-L

Používání nezanedbatelné části evropských dálnic a silnic je bohužel zpoplatněno. A co je horší, zatím neexistuje nějaký jednotný celoevropský předpis o výši a formě výběru těchto poplatků. To samozřejmě nemusí být nutně na škodu věci, ale výše těchto poplatků se většinou odvíjí od hmotnosti vozidla, ale často také od výšky vozidla, výšky nad přední nápravou, počtu míst, hmotnosti a nebo dalších kritérií. Před začátkem cesty proto vyvstává mnoho otázek: Co si musím koupit za známku? Jaké budou poplatky? Mohu nějak ušetřit? Jak si mám naplánovat cestu? Proto jsem sestavil následující přehled snad všech běžně navštěvovaných zemí. Je to jen hrubý a rychlý přehled, pravidla pro jednotlivé země mohou být někdy skutečně velmi komplikovaná a občas i špatně k nalezení. Kde to šlo, je uveden i odkaz na stránky, kde by měly být k dané věci aktuální informace. Doporučuji si to před cestou zkontrolovat.

Číst

Češi postavili obytný dům na kolech, který může prozkoumat celý svět

XRV Adventures je česká společnost, která staví všestranná obytná vozidla na zakázku. Cena každé přestavby se tak může lišit. Například vůz na obrázku stojí 6 milionů korun bez DPH.

Číst

BezKempu – podobné služby za hranicemi

Česká služba BezKempu se stala v tomto roce poměrně populární a asi i poměrně využívanou. Ve zkratce umožňuje majitelům vhodných pozemků tento krátkodobě pronajímat-rezervovat za účelem kempování. Jde třeba o louky, sady, či zahrady určené pro omezený počet lidí či posádek, je tak na rozdíl od klasických kempů většinou zaručen jak klid, tak i soukromí. Nevýhodou je omezené zázemí i omezené služby jako sprcha, WC či elektřina – konkrétní nabídka závisí místo od místa. Služba BezKempu nabízí jednoduché vyhledávání i snadnou rezervaci, k místům lze navíc přidávat i komentáře a pomoci tak dalším zájemcům. Ostatně více si lze přečíst na jejich stránkách. Ale tenhle příspěvek není ani tak o této české službě a zaměřuje se na podobné existující služby po Evropě, tedy k využití při výjezdu do zahraničí.

Číst

Obytným autem po Tenerife

Tenerife je španělský ostrov, největší ze sedmi Kanárských ostrovů v Atlantském oceánu. Stejně jako celé souostroví Tenerife náleží z geopolitického hlediska k Evropě, ale geograficky je součástí afrického regionu. Leží přibližně 320 km od pobřeží Maroka v ostrovní oblasti Makaronésie, jeho rozloha je 2 034 km². Na ostrově žije více než 900 000 obyvatel, je tedy nejvíce obydleným ostrovem Španělska. Topografickou dominantou ostrova je nejvyšší hora Španělska Pico de Teide s nadmořskou výškou 3 718 m. Na ostrově se nachází dvě lokality zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO - město San Cristóbal de La Laguna a národní park Teide. A tento krásný ostrov projeli obytným autem Michal Fara & Lucka Volková, kteří se s námi podělili o své zážitky.

Číst

EU se ptá, jak chcete v létě a další rok cestovat – sdělte ji svůj názor

Evropská komise plánuje prodloužit stávající předpisy o digitálním certifikátu EU COVID, lidově covid pas, o další rok. Platnost stávající úpravy končí 30. června 2022 a platnost tak má být prodlouženo až do 30.června 2023. EK se tedy ptá lidí, co si o tom myslí.

Číst

3/2022 Livigno - zakončení lyžařské sezony

Livigno leží na severu Itálie u švýcarských hranic a je nejslunnějším lyžařským areálem v Alpách. Údolí ve výšce 1 816 metrů nad mořem je obklopeno dvěma národními parky. Největším lákadlem pro lyžaře je ale více než dostatek kvalitního sněhu, a to během celé sezony, která je zde delší než ve většině evropských středisek. Profesionální sportovci kvůli tréninku na přírodním sněhu přijíždějí už v polovině října, sezona pak oficiálně začíná 1. listopadu a končí až začátkem května. Vedle lyžování a snowboardingu se v Livignu můžete těšit na běžecké okruhy, nordic walking, freeride areál, sněžnice, fat bike, dětské fun parky a nejlepší snowparky v celé Itálii.

Číst

Střípky z výstavy For Caravan Praha

O víkendu jsme navštívili pražskou výstavu a samozřejmě též stánek firmy BlueRent s vozy Concorde. Zde jen pár drobných postřehů a fotek z této výstavy.

Číst

Concorde na For Caravan 18. – 20. 3. PVA Letňany

V pátek 18. března začíná jediná specializovaná výstava obytných automobilů, karavanů a doplňků v Čechách, kde lze též vidět značku Concorde. Prezentace všech značek zastoupených v Čechách a na Moravě účast největších firem z oboru. Nomenklatura výstavy obsahuje celou tematiku karavaningu včetně potřeb a vybavení. V průběhu prvního veletržního dne se uskuteční Valná hromada Asociace kempů ČR. V rámci doprovodného programu proběhne další ročník oblíbeného cestovatelského festivalu Kolem světa - kolemsveta.cz.

Číst

Obytňák Concorde Credo ukazuje německou představu o cestování

Cestování s karavany či obytnými vozy se v posledních letech stává stále populárnější záležitostí, kromě svobody totiž dokáže nabídnout i luxus srovnatelný s hotely či apartmány.

Číst

Leden 2022 v registracích vozidel – z pohledu obytných aut opět rekordní

Prezentována data byla získána z volně dostupných dat o registracích poskytovaných Ministerstvem dopravy. Údaje nemusí být vzhledem k povaze dat naprosto přesné, jakkoli jsem se snažil je zpracovat co nejlépe. Jako nové je počítáno vozidlo nové nebo registrované do šesti měsíců po prvním přihlášení v Evropě (dovoz).

Číst

Museum Sinsheim

Nemalá skupina členů klubu se v květnu vydá do Francie za poznáním pravého Šampaňského. A po cestě máme naplánovanou zastávku v technickém muzeu Sinsheim, které nabízí pohled do méňe i více vzdálené historie všeho, co souvisí s pohybem na silnicích, kolejích a také ve vzduchu. V tomto článku se Vám pokusíme přiblížit, co vše je v muzeu možné vidět.

Číst

2/2022 Skiareál Fichtelberg

Lyžařský areál Fichtelberg u německého městečka Oberwiesenthal je největší lyžařské středisko na německé straně Krušných hor. Kromě 15km sjezdovek a lyžařských stop tu najdete také skokanský můstek, snowpark a snowtubing. Podle obtížnosti si můžete vybrat celkem z 9 sjezdovek, k dispozici je 5 vleků, 1 sedačková lanovka, případně 1 kabinová lanovka - nejstarší visutá lanovka v Německu. Skiareál je nově propojen v rámci projektu Interskiregionu Fichtelberg-Klínovec pomocí skibusu se skiareálem Klínovec na české straně. Stačí jenom vícedenní permanentka a můžete lyžovat v obou areálech, jak se vám zlíbí.

Číst

Internet na cestách s obytným vozem

Připojení k internetu je dnes na cestách pro mnohé nepostradatelné. Mobilní sítě nabízí dostatečné pokrytí a i ceny za připojení jsou snesitelné. Navíc v zemích EU lze víceméně datovat téměř jako doma díky EU roamingu. Samozřejmě, zůstávají nepříjemná omezení objemu využitelných dat a i měsíční paušál by mohl být levnější, ale v porovnání se situací před mnoha lety došlo k výraznému zlepšení. I přesto ale existují místa, kde je datové připojení nestabilní a nebo pro běžně používané telefony nedostupné. A kovová obálka mnoha obytných vozů kvalitě přijmu také nesvědčí. Navíc ne každý z posádky obytného vozu má telefon s dostatečným datovým paušálem a tak je odkázán na sdílení dat ostatními. Část majitelů obytných vozidel pak tedy hledá způsob, jak si zlepšit příjem ve voze a zároveň data efektivně sdílet s ostatními spolucestujícími. Právě pro ně je určen tento delší článek.

Číst

2/2022 Skiareál Velký Javor, Německo

Velký Javor, německy Grosser Arber, dává lyžařům ochutnat kousek alpské atmosféry s nejmodernějšími technologiemi světa. A to pouhých 10 minut od českých hranic. Aktuálně se tu o slovo hlásí ladovská zima s velmi příznivými lyžařskými podmínkami. Již po několikáté jsme zde strávili skvělý víkend a můžeme tento areál vřele všem doporučit.

Číst

Zdražování v českých kempech

Jistě jste vloni všichni zaznamenali, že se bude zdražovat elektřina, plyn a další služby, které se pravděpodobně přímo odrazí na cenách služeb českých kempů. I přes razantní zvyšování cen zejména elektřiny, kempy zatím nezvyšují nějak závratně. Sporadicky se jedná o navýšení cen mezi 5% až 10%. Některé kempy dokonce nezvyšují vůbec. Proto přinášíme přehled kempů, autokempů a rekreačních areálů, které v sezóně 2022 zdražovali, nebo nikoli.

Číst

Policie vyšetřuje společnost Hymer kvůli podezření z falšování údajů o hmotnosti obytných vozů

Německými médii ve čtvrtek proběhla informace, že policie prohledala prostory výrobce obytných vozů Hymer. Státní kriminální úřad vyšetřuje zaměstnance společnosti Hymer Group. Jsou obviněni z podvodu při falšování údajů o hmotnosti obytných vozů a z porušení předpisů.

Číst

Na světě je plnohodnotný karavan na elektřinu. Moc daleko ale nedojede

S přechodem na čistě elektrický pohon se nepočítá jen u osobních aut nebo dodávek. Své modely plánují také firmy, které staví obytné vozy. Americká společnost Winnebago představila první plnohodnotný obytný vůz, který jezdí čistě na elektřinu. Má ale jediný problém. Na delší výlety se rozhodně nehodí.

Číst

Kraje začínají dotovat budování zázemí pro karavany a obytná vozidla

Kraje vysvětlují dotační program silnou poptávkou po způsobu trávení dovolené v autě. Českem se šíří nová dotační móda. První kraje začínají přispívat z veřejných zdrojů na budování zázemí pro uživatele karavanů a obytných vozidel. Dotační program na podporu výstavby takové infrastruktury vyhlásil na počátku roku Jihočeský kraj, podobný schválili radní v Libereckém kraji.

Číst

Největší obytňák na světě - vlastnil jej Will Smith

Will Smith při natáčení oblíbených filmů bydlel ve velkém stylu. Jeden z nejvýdělečnějších hollywoodských herců si nechal postavit majestátní obytný přívěs, jenž se obytným prostorem vyrovná i menším domům a nabídne luxusnější komfort než většina pětihvězdičkových hotelů. A co je nejlepší? Nyní v něm můžete přespávat i vy, ale není to levný zážitek.

Číst

Nissan představil obytný koncept se solárními panely a krbem

Tokijský autosalon už je téměř za dveřmi, a tak se na něj řada automobilek (zejména těch japonských) pečlivě připravuje. Nissan v reakci na rozvoj tržního segmentu zahrnujícího karavany a obytné vozy připravil koncept, který nabízí pohodlný obytný prostor uvnitř malé dodávky pro každého dobrodruha.

Číst

Studio Karavan - podcasty na Spotify nebo Apple Podcasts

Předpokládám, že všichni, co tyto příspěvky čtou, mají rádi kempování, cestování a karavaning. A proto pro některé z Vás možná bude zajímavé, že na Spotify nebo na Apple Podcasts vzniklo nové Studio Karavan. Je v češtině a uvidíme, zda-li nám nabídne zajímavá témata. Podcasty by se měly věnovat všemu, co s tímto tématem souvisí, včetně rad a tipů.

Číst

Představujeme nového partnera clubu, firmu PROSTELLPLATZ

Firma PROSTELLPLATZ nabízí produkty CAMPER WC WASH, kterými chce přispět k rozvoji parkovacích karavanových míst v České a Slovenské republice s možností ekologického servisu. V roce 2016 otevřeli rodinnou půjčovnu obytného vozu a také založili internetové stránky věnované zimnímu karavaningu.

Číst

Ski areál HohenBogen, Německo

O víkendu jsme vyrazili za sněhem za hranice, do skiareálu HohenBogen. Máme tento menší areál moc rádi, protože není tak vytížený, je zde perfektní stání pro obytná auta v těsné blízkosti lanovky a lze zde kombinovat lyžování se skialpinismem a i pro začátečníky je zde příjemný tréninkový plac s možností pronajmout si např. českého instruktora.

Číst

Liberecký kraj podpoří i v tomto roce výstavbu stání pro karavany a obytné vozy

Liberecký kraj podpoří i v novém roce výstavbu stání pro obytné vozy a karavany se zázemím - takzvané stellplatzy. Když zůstaly kvůli koronaviru zavřené hotely, penziony i kempy, ukázalo se, že takové služby v kraji chybí.

Číst

Dolomitský Ráj na prodej aneb má někdo zájem koupit si v Itálii vlastní kemp?

Kemp se nachází v srdci Dolomit a je skvělým výchozím bodem pro výlety na Marmoladu, Padon, průsmyk Fedaja s jezerem, horské stezky, Caprile, Alleghe a jeho jezero... a samozřejmě též do vesnice Sottoguda, vesnice, která vás ponoří do dávných tradic. Každý čtvrtek večer se můžete připojit k "Na Sera da Zacan - Arti e mestieri di un tempo", akce, při které objevíte tradiční řemesla a místní produkty. Odtud se také snadno dostanete do Serrai di Sottoguda, přírodního kaňonu s vodopády, řekou a úžasnými skalami. Jsme v lyžařském areálu Dolomiti Super, z vesnice Malga Ciapela (1450 mnm) se dostanete na hlavní sjezdovky Marmolada, Arabba, Canazei, Sellaronda a Civetta.

Číst

Lukáš Janoušek (38) o vzestupu „hotelů na kolech“: 75 % lidí si půjčuje obytný vůz poprvé

Míříte za sněhem do horských středisek a bojíte se, aby vám hotel nezavřela pandemie koronaviru? Vhodným řešením pro vás může být obytný vůz. „Jde to. Rozhodně v tomto případě nejde jen o letní záležitost,“ řekl Blesku Lukáš Janoušek (38). Ten jezdí s »obytňákem« i pod sjezdovky.

Číst

Volkner Mobil: Pojízdný dům, kde zaparkujete Porsche

Firma Volkner Mobil z Německa se specializuje na stavby exkluzivních obytných vozů – je tedy evidentní, že v současné době se jim daří. Lidé z Volkneru, byť patří k těm nejlepším ve své branži, se přesto snaží svoji tvorbu neustále vylepšovat a posouvat hru dál, a tak představili další obytný vůz, který by se dal zařadit spíš k pojízdným domům. Tento konkrétní má i svou vlastní garáž.

Číst

Kempování za polárním kruhem. Připravte se na kódy na dveřích a saunu v ceně ubytování

Sever Švédska je zemí zaslíbenou pro milovníky divočiny. Najdete tu čarokrásné národní parky, jezera téměř bez lidí a také kempy. Jak se kempuje za polárním kruhem?

Číst

Stání pro karavany na Horních Mísečkách

Parkoviště pro karavany na Horních Mísečkách v 1000 m n.m. je nejvýše položeným karavanovým stáním u nás. Polohou je ideální pro svou bezprostřední blízkost Ski areálu Medvědín pro sjezdové, běžecké i Ski Alpové lyžařské trasy a sníh je zde nezřídka až do konce dubna. Výhodou je restaurace a pekárna v přilehlé chatě Mísečky (mohu jen doporučit😊) s vydatnou krkonošskou kuchyní. Na snídani je možno objednat čerstvé pečivo a koláče.

Číst

Oryx Fifthwheel – České obytné návěsy s americkým stylem

Uvažujete o obytňáku, ale chtěli byste něco stylového a opravdu prostorného? Česká firma GKR Oryx v současnosti dokončuje vývoj vlastních obytných návěsů, k jejichž tahání potřebujete pracovní pick-up s točnou. Odměnou za to vám bude moderní obytňák s kvalitním zpracováním a nejmodernějšími technologiemi.

Číst

Boží hod

Teprve první svátek vánoční, tedy 25. prosinec je faktickým začátkem Vánoc a Dnem narození Páně. Zatímco pro nás je dnem odpočinku a setkávání s rodinou, ve světě je tomu jinak. Náš 24. prosinec - Štědrý den a Ježíšek - není v USA nebo západní Evropě nijak důležitý.

Číst

Poděkování od Blue Rent a.s.

Všem členům prestižního Concorde Caravan Clubu CZ bych chtěl poděkoval za příjemnou atmosféru v minulém nelehkém roce a popřál krásné svátky Vánoční a mnoho šťastných chvil na Vašich cestách za dobrodružstvím v roce 2022.

Číst

Vánoce - vánoční přání

Co to jsou Vánoce? Stromeček, ozdobená okna, nebo dárky? Tyto všechny náležitosti k Vánocům patří, ale začněme od začátku. Slovo Vánoce nejspíš pochází z německého Weihnachten, což se dá volně přeložit jako svaté noci. Nebo lépe - světit noc. Vánoce jsou oslavou narození Ježíše Krista a každý rok si připomínáme vlastně jeho narozeniny. V dějinách lidstva to byla tak zásadní událost, že od Kristova narození počítáme náš letopočet. Vánoce začínají 25. prosince a končí 11. ledna na Křest Páně. Hodně křesťanů slaví Vánoce po staru, to znamená až do Hromnic (2. ledna), kdy se slaví svátek Uvedení Páně do chrámu.

Číst

Možnosti volného kempování

Kempování ve volné přírodě, takzvaně na divoko, má své kouzlo. Nejde ani tak o to, jak při cestování ušetřit za bydlení. Je to hlavně skvělý dobrodružný zážitek. Pokud vám nevadí ztráta určitého komfortu, přinese vám tento styl i mnoho dalších výhod, užijete si ticho a klid, dostanete se na krásná místa, která jsou často úplně bez lidí, zažijete pocit, že jste součástí přírody. Nocovat můžete pod širákem, pod skalním převisem, ve stanu, v obytném voze nebo v přívěsu. Pečlivě však vybírejte místa a dodržujte určitá pravidla.

Číst

Podél německého pobřeží u Severního moře vznikla stezka pro gurmány cestující karavanem

V Německu vznikla gurmánská rybí stezka (Fisch-Genuss-Route) pro všechny milovníky cestování, ryb a neopakovatelných zážitků. Trasa vede z Hamburku podél Labe a následně podél břehu Severního moře při ústí Labe a Vezery. Nechybí zde velké množství kempů a parkovišť, kde se můžete ubytovat se svým karavanem, což ze stezky dělá destinaci, kterou si majitelé obytných vozů jistě oblíbí.

Číst

12/2021 Špičák na Šumavě odstartoval zimní sezonu

V pátek 10.prosince, o osm dnů dříve než vloni, se otevřelo lyžařům největší horské středisko Plzeňského kraje - Ski&Bike Špičák. Hned první den byla v provozu půjčovna, servis i lyžařská škola. Otevřena byla též všechna místa s občerstvením. Lyžaři si ještě do 17.prosince užijí nejnižších cen vedlejší sezony. Celodenní skipas pro dospělého vyjde při nákupu online na 575 korun a o 5 % je pak dražší u kas - za 605 korun.

Číst

Nehledáte expediční obytňák do náročných podmínek? Tento Defender by se vám mohl líbit

Jestli toužíte po dobrodružství a říkáte si, že byste mohli zkusit náročnější cestování v obytném autě, pak by se vám mohl líbit tento obytný vůz. Jde totiž o karavan postavený na základě legendárního offroadu Land Rover Defender, s nímž se nemusíte bát vyrazit do opravdu těžkého terénu. Zajímavý obytňák je aktuálně na prodej v Česku.

Číst

12/2021 Navštívili jsme největší termály na světě - Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím moc neznáme, je přitom co by kamenem dohodil. Leží blízko Mnichova a patří k tomu nejlepšímu na světě. Therme Erding leží 36 kilometrů severovýchodně od Mnichova, asi dvacet minut od mnichovského letiště a 380 kilometrů z Prahy. Ideální pozice. Řídicí letištní věž máte při příjezdu jako na dlani. Startující a přistávající maxi letadla však naše děti baví jen chvíli. Přesně do té doby, než se před nimi vynoří prosklený, v podstatě megalomanský projekt největších termálů na světě. Těch NEJ je tady tolik, že je až trapné je všechna zmiňovat: nejdelší skluzavky na světě, největší saunový ráj na světě, nejlepší lázně Německa...

Číst

Jedeme na "Šampaňské"

Možná, že už se těšíme na šampaňské, kterým tradičně uvítáme Nový rok, nicméně někteří z nás se již těší, až šampaňské ochutnáme přímo v místě, kde vzniká. Ano, jedná se o oblast Champagne, požehnaný kraj kolem francouzské Remeše. Oblast osídlily v době bronzové keltské kmeny, které ještě před Kristem založily Durocortorum, právě dnešní Remeš. Ve 3. století byla osada už křesťanská a vzniklo zde biskupství. Koncem 5. století po vítězství nad německými kmeny se v Remeši nechal pokřtít král Chlodvík I. Tím začíná pokřesťanštění Franků a budování pozdější Francie. Na tuto tradici navázali později francouzští králové a Remeš se stala jejich korunovačním městem, kterému vévodí katedrála Notre Dame se slavnou Chagallovou kaplí.

Číst

Rozhovor s ředitelem luxusní značky karavanů KABE

Oscar Wilde jednou prohlásil: “Mám velmi jednoduchý vkus. Spojím se vždy s tím nejlepším.” A kdo vyznává tento přístup v oblasti karavaningu, nemůže minout švédskou značku KABE. Její karavany nejlépe vystihují slova jako luxus, komfort a pohodlí. Že to o sobě tvrdí kde kdo? Možná ano. Ale jedině ve vozech KABE můžete tohle všechno prožívat celoročně. Karavany této značky se letos poprvé objevily na výstavě Caravaning Brno a my jsme měli tu příležitost popovídat si s osobou z nejpovolanějších. Naším partnerem pro rozhovor byl Peter Vlaanderen, ředitel společnosti pro Německo, Švýcarsko, Rakousko, Benelux a Velkou Británii.

Číst

Obytňák, jediná jistota dovolené v lockdownu. V Praze probíhá výstava karavaningu

Kvůli omezené možnosti cestování v době pandemie se ještě více rozjel boom karavaningu. Když máte vlastní dům na kolech, můžete vyrazit na dovolenou, i kdyby byly zavřené všechny hotely světa. Tento víkend se v pražských Letňanech koná výstava karavanů a obytných aut For Caravan, kde se představují novinky a nabídky mnoha značek.

Číst

Elektrický obytný automobil Stella Vita se solárním pohonem

Podle všeho je to první obytný vůz se solárním pohonem na světě. Za slunečného dne ujede až 730 kilometrů a možná vás nepřekvapí, že je to dílo univerzitních studentů. A za pár dní ho můžete potkat na dálnici.

Číst

Kempování trochu jinak aneb se stanem v Africe, část 7. - Fish River Canyon, setkání s viceprezidentem Namibie

Fish River Canyon je druhý největší kaňon na světě po Grand Canyonu v USA. Kaňon je součástí státního parku Ais-Ais Richtersveld Transfontier Park. Vstup do parku se nachází 10 kilometrů od známé vyhlídky Hell`s Bend na Hobas Restcamp. Návštěvníci se zde musí hlásit. Pokrývá délku 85 km a sestup do kaňonu je povolen pouze pro pěší turisty. Jednodenním návštěvníkům není dovoleno lézt do kaňonu. Fish River je 800 kilometrů dlouhá a je tak nejdelší řekou Namibie. Má svůj zdroj ve východních částech pohoří Naukluft. Asi po 200 km se řeka vlévá do přehrady Hardap, která je s obvodem 30 km a plochou 28 km² největší vodní nádrží v zemi. Rybí řeka po zadržení nepřenáší vodu nepřetržitě, pouze v období dešťů se řeka může změnit v bystřinu. Během období sucha sporadické tůně zásobují vodou mnoho zvířat. Fish River Canyon začíná u Seeheimu, na dolním toku řeky. Kaňon je 161 km dlouhý, 27 km široký a až 550 m hluboký. Kaňon Fish River končí v Ai Ais a řeka se poté vlévá do řeky Orange.

Číst

11/21 Zahájení lyžařské sezony na ledovci Pitztal

V Alpách není tolik lyžařských středisek, která by se dala charakterizovat několika superlativy. Lyžování na ledovci Pitztal jich však několik má. Právě v Pitztalu najdete nejvýše položenou stanici lanovky v celém Rakousku. Lanovka Pitz Panoramabahn vede až do nadmořské výšky 3440 metrů na vrchol Brunnenkogel, který nabízí pravděpodobně jedny z nejlepších a nejrychlejších ledovcových tras v Alpách. Z pohledu caravaningu má též asi nejjednodušší přístup, který je tvořen širokou kotlinou, na jejímž konci je strmá podzemní dráha "Gletscherexpress", jejíž nástupní stanice se nachází na konci údolí za vesničkou Mandarfen. Odsud se dostanete přímo na ledovec. Jakmile máte za sebou 8-minutovou jízdu metrem, při níž jste překonali převýšení 1120 metrů, otevírá se před vámi působivé panorama ledovce Pitztal.

Číst

Covid je naučil prodat po síti karavan za 10 milionů. Už u toho zůstanou

Virtuální prodavač, expresní dovoz do hodiny nebo prodej přes Zoom. „Vynálezy“ pandemie, které se osvědčily a i po otevření obchodů se stanou součástí nového normálu. Česko se po covidové pandemii pomalu vrací do normálu, ale obchodníci i firmy už teď vědí, že spoustu pandemických online „vychytávek“ si ponechají i nadále.

Číst

Morelo Grand Empire Liner

Myčka, podlahové topení, masážní křesla a garáž na Porsche 911. To není inzerát na dům, ale výbava obytňáku. - Svět obytných vozů má nový vrchol, jmenuje se Morelo Grand Empire Liner - Novinka letošního roku používá jako základ nákladní Mercedes-Benz Actros 1853 - K dispozici je několik variant, ta nejdelší měří téměř dvanáct metrů a odveze třeba Porsche 911 - Na palubě panuje nekompromisní luxus. Výbava obsahuje všechny běžné domácí spotřebiče, keramickou toaletu, případně i luxusní masážní křesla - Zájemci budou potřebovat minimálně 16 milionů korun

Číst

Kempování trochu jinak aneb se stanem v Africe, část 6. - Poušť Namib a N.P. Sossouslei

Namib je považována za nejstarší poušť světa. Duny zvláštních tvarů se vzdouvají do úctyhodných čtyř set metrů – vyšší nikde nenajdete. Sytě oranžová barva písečného oceánu je viditelná i na satelitních snímcích. Vysoké duny dlouhé stovky kilometrů jsou střídány malými, neustále se pohybujícími, přesto dokonale tvarovanými dunami barchanovými – tedy ve tvaru půlměsíce. Uhlazeny ustavičným větrem se s ženskou ladností vlní až k horizontu a svádí k bližšímu prozkoumání. V jazyce domorodých Namů znamená „namib“ nekonečný, rozsáhlý či nedohledný. Odtud pochází jméno pouště i celé země.

Číst

Startup Campiri spouští sdílení a plánuje expanzi

Rostoucího zájmu o obytné vozy a karavany v době pandemie chce využít startup Campiri. Firma dosud fungovala jako zprostředkovatel nabídky tuzemských půjčoven „obytňáků“. Nyní ve spolupráci s pojišťovnou Uniqa umožní i fyzickým osobám, aby mohly své domovy na čtyřech kolech půjčovat jiným. „Naším cílem není nahradit půjčovny, ale doplnit jejich nabídku na trhu a zpřístupnit karavaning širší skupině lidí na českém trhu,“ říká šéf Campiri Lukáš Janoušek.

Číst

Kempování trochu jinak aneb se stanem v Africe, část 5. - Pobřeží Atlantiku a Měsíční krajina

Při cestě podél pobřeží směrem na jih nás čeká zastávka na Cape Cross, což je největší rezervace tuleňů kapských. Cape Cross zabírá odlehlý mys na namibijském pobřeží koster. A pak stále na jih až do Swakopmundu a do měsíční krajiny, což je náš další cíl.

Číst

Představujeme

Přespat v sadu rodiny Schmidtových může být idylické a útulné. Mezi ovocnými stromy je pohodlně 40 parkovacích míst. Jedná se o jednu z nejteplejších oblastí Německa a stání je na obzvláště krásném místě přímo na Kaiserstuhler Radrundweg, což je ideální pro výlety např. na elektrokolech.

Číst

Kempování trochu jinak aneb se stanem v Africe, část 4. - Canyon Puros, Sceleton N.P. a pobřeží Atlantiku

Přejezd hor a překonání Van Zyl’s Passu byl neskutečný zážitek, stejně jako písečná bouře v podvečer při našem příjezdu do Purosu. Nicméně veškeré nástrahy hor i pouště jsme překonali a dále nás čekají další dobrodružství v Canyonu Puros a pokračováním pouštní trasy stále na západ do národního parku Sceleton Coast a na pobřeží Atlantického oceánu. Čeká nás dalších více jak 400 km terénem bez silnic a bez civilizace.

Číst

Caravaning Brno rozjel byznys a veletrhy naplno

18. mezinárodní výstava karavanů a obytných automobilů Caravaning Brno se těšila obrovskému zájmu. Dvě haly do posledního místa zaplnily stánky 66 vystavujících firem, které byly po celé čtyři dny v obležení příznivců karavaningu a kempování. Celkový počet návštěvníků překročí 18 tisíc. Caravaning Brno 2021 se poprvé v historii konal samostatně, bez tradičního spojení s dalšími veletrhy. Všichni návštěvníci tedy přicházeli cíleně za nabídkou karavanů, obytných vozů, vestaveb, různého příslušenství a vybavení pro kempování. Potvrdilo se, že karavaning v České republice zažívá obrovský boom. Současně se ukázalo, že tento obor nemůže fungovat pouze online, protože lidé potřebují porovnat nabídku naživo a poradit se o výběru s odborníky, které na výstavě Caravaning Brno mohou potkat všechny na jednom místě. Na veletrhu se představily národní premiéry vozů i některé úplně nové firmy a značky. Ryze čeští výrobci zde zahájili sériovou výrobu obytných nástaveb, další nováčci nastartovali skvělý byznys v jiných oblastech, například v odvětví chemických přípravků. A všude bylo plno.

Číst

Kempování trochu jinak aneb se stanem v Africe, část 3. - Kaokoland a Van Zyl’s Pass

Van Zyl's Pass je nejznámější průsmyk v Kaolandu, v Namibii. Nachází se mezi dvěma velmi strmými horskými pásmy v namibijském Marienflussu a své jméno získal podle holandského průzkumníka, který ve 20. letech našel pomocí Himba obyvatel cestu přes hory. Je to nejnáročnější a jedna z nejvýše položených tras v zemi, protože o silnici se mluvit nedá. Van Zyl's Pass se nachází v nadmořské výšce 948 m nad hladinou moře. Jediný způsob, jak se tam dostat, je po cestě přes Okangwati. Je to klasická extrémní trasa, kterou cestovatelé časem vytvořili přes hory. Překonání nesmírně strmého průsmyku je neskutečný adrenalin, kdy překonáváte balvany, skály i rokle.

Číst

Kempování trochu jinak aneb se stanem v Africe, část 2. - Epupa Falls a Himba vesnice

Zvířata v N.P. Etosha byla nádherná, nicméně další naše cesta pokračuje dále na sever. Poslední naše zastávka, kde doplňujeme zásoby na několik dní je v městečku Opuwo. Čeká nás mnoho km po neupravených cestách oblastí Kaokoland, která je jednou z nedotčených oblastí v Namibii. Je domovem etnické skupiny Himba, která si uchovává svou etnickou osobitost a kulturu. Cestování touto oblastí je možné jen v terénních vozidlech a podmínkou půjčovny bylo, že do této oblasti pojedeme minimálně se dvěma auty, protože cesty jsou zde špatně značené a dovolat se pomoci je velmi složité.

Číst

Kempování trochu jinak aneb se stanem v Africe, část 1. - N.P. Etosha

Před více jak 10ti lety jsem navštívil Afriku. Konkrétně Jihoafrickou republiku, kde jsem měl možnost z blízka vidět velké množství zvířat, poznat, jak život funguje v divočině a tehdy jsem si řekl, že se do Afriky určitě musím vrátit. Nicméně jiné aktivity a pracovní zaneprázdnění mi dlouhá léta tuto možnost nedopřávaly. Až před rokem mi ukazoval fotky z Afriky kamarád a to mě přimělo opět se k myšlence návštěvy vrátit. A když tyto představy sdělil svému synovi, který se pro cestu nadchnul a pravidelně mi připomínal, kdy už konečně vyrazíme, bylo rozhodnuto. Cesta se uskutečnila v říjnu 2021 a stálo to opravdu za to.

Číst

Morelo představuje svůj nejluxusnější karavan. Stojí přes 13 milionů!

Karavanová firma Morelo představila novou vlajkovou loď. Co karavan Grand Empire Liner od firmy Morelo s cenovkou přes třináct milionů bez daně nabízí?

Číst

Karavan, který je možné připojit za kolo

Nasednout, jet a kde se vám líbí, tam jednoduše zůstat. Takovou svobodu dávají obytná auta. Podobné možnosti už ale mají i ti, kdo si na auta nepotrpí, raději vyrážejí na cesty na kole, ale jednom pod obyčejný stan pro ně není. Na jednom z největších automobilových veletrhů světa IAA v Mnichově se ukázaly kromě krásných i bláznivých aut a desítek vymakaných elektrokol i obytné minipřívěsy, které stačí připojit za kolo a může se vyrazit. Tedy, pokud máte dost slušnou fyzičku nebo elektrokolo. Právě s jejich boomem souvisí i rostoucí nabídka cyklokaravanů, které na trhu byly už i dřív, kvůli jejich velké váze ale šlo spíš o designové lahůdky pro fajnšmekry. Teď prý přichází jejich čas.

Číst

9/2021 sraz CCC Jesenice 2021

Ve dnech 24.-28.9.2021 se uskutečnil již tradiční velký sraz „Concorďáků“, tentokrát u přehrady Jesenice v Autokempu Dřenice. Sraz se na tomto místě konal již podruhé, jelikož současný předseda Jarda Blažej bydlí „za rožkem“ a svůj kraj zná velice dobře a vše nám chtěl ukázat, což ale nelze během jednoho srazu stihnout, i kdybychom se snažili sebevíc – a jak řekla naše Jíťa – i tak to byla hoňka! 😊 A to rok od roku polevujeme a ubíráme a snižujeme laťku – teda přinejmenším přes den… v noci si myslím, že spíš laťku zvedáme a to byla již od počátku nasazena dosti vysoko...😊 Jooo, to se holt hned poznají vrcholoví sportovci… Tentokrát nás tedy v celkem nabitém programu čekala například exkurze do podzemí Vřídelní kolonády, Mattoni Muzeum, Zámek Kynžvart, Becherovka a hlavně velké a tajné překvapení sobotního večera! 😉😊 Ale začněme pěkně od začátku…! 😉

Číst

Obytný vůz od Dembellu

Asi jsme všichni zaregistrovali vzrůstající popularitu obytných vozů, a vzhledem ke sledu událostí uplynulých asi 24 měsíců se není co divit – hlavními plusy jsou svoboda pohybu, komfort, odpadá ale také nutnost se na kohokoliv spoléhat. Ovšem podle firmy Dembell by byla škoda, kdybyste si s sebou na slunnou dovolenou nemohli vzít také auto… To se sice velmi hezky poslouchá, ale všem nám je jasné, že takový obytňák je trochu mimo finanční možnosti střední třídy – možná i proto relativně mladá firma Dembell Motorhomes nazývá svůj produkt „silniční superjachtou“. Oč jde? Jako základ tu slouží třínápravová verze Mercedesu Actros a uvnitř se ukrývá nepřeberné množství vybavení, vychytávek a v neposlední řadě také štědrý prostor.

Číst

Obytné auto, které umí plavat

Obytné auto, které plave. Může pohodlně jezdit po silnici, ale klidně také může vjet do vody a místo zaparkování na dně, což by se přihodilo každému jinému obytnému vozu, si vesele brázdí vodní hladinu jezera. Otázkou je, k čemu je to celé vlastně dobré…

Číst

Concorde na veletrhu Caravan Salon Düsseldorf

Na velkoplepé, téměř 2 000 qm expozici, Concorde slaví 40 let značky představením dlouho očekávaných novinek. 17 krásných nových vozů představuje průřez nabídky modelového roku 2022.

Číst

9/21 Jižní Morava, Vinobraní

Rozhodli jsme se užít si babí léto na jižní Moravě ve společnosti přátel, dobrého vína a skvělé zábavy. V okolí romantického novogotického zámku Lednice, který je zasazený do prostředí francouzských zahrad a krajinářských parků, jsme na kole navštívili celou řadu památek, otestovali kvalitní vína a užili si příjemné chvilky při skvělé muzice pod širým nebem.

Číst

Nový Volkner Performance S s Bugatti v garáži

Některé obytné automobily mohou nabízet i komfort srovnatelný s luxusním bytem, včetně exkluzivního sporťáku v garáži.

Číst

Veletrh karavanů v Düsseldorfu ukazuje i elektrický obytný vůz

I karavany za pár desítek let budou nejspíš muset jezdit na elektřinu – a na Caravan Salonu v Düsseldorfu jsou minimálně dva takové koncepty k vidění. Veletrh probíhá do konce tohoto týdne.

Číst

Obytná auta z Ruska

Do obytných aut se vzhledem k jejich popularitě pustil kdekdo a výjimkou nejsou ani ruští producenti, kteří mají v portfoliu nové kousky postavené na bázi uazu a lady. Novinky nabízející kempovací vyžití i pořádné off-rodové radovánky se mohou dostat též do Evropy, nicméně visí tu několik podstatných ale…

Číst

8/21 Podél Bulharského pobřeží od Rumunských hranic až pod Burgas

Při našem putování Balkánem pokračujeme z Rumunska podél pobřeží přes hranice do Bulharska. Poprvé nás na celé naší cestě kontrolují na covid, což zabere skoro 20 minut, nicméně digitální certifikát je vyhodnocen jako funkční a my můžeme pokračovat podél pobřeží dále na jih. A protože oblast od hranic směrem k Varně patří mezi ty divočejší, hned cca 15 km za hranicemi sjíždíme ze silnice a míříme k pobřeží u vesničky Ezerets. Po prašné cestě mezi slunečnicovými poli po chvíli přijíždíme k pobřeží, kde je nádherná písečná pláž a nad ní se tyčí malý útes s borovým hájem. Ideální místo pro stání našich obytných aut.

Číst

08/21 Podél Rumunského pobřeží až do Bulharska aneb Rumunsko část 3.

Z rumunských hor jsme se přesunuli k Černému moři, kde jsme si pro relax a koupání vybrali přírodní rezervaci v Deltě Dunaje, která není jen hotspotem pro přírodovědce či prostorem pro romantické lodní toulky po slepých říčních ramenech, ale také místem, kde se dá strávit pěkných pár dní na pláži. Čísla jsou to impozantní. Deltovité ústí Dunaje do Černého moře zaujímá spolu s přilehlými lagunami plochu přes pět tisíc kilometrů čtverečních a Dunaj zde odevzdává do moře každou sekundu v průměru asi 6 500 m³ vody. Převedeno na české poměry, rozloha dunajské delty se zhruba rovná velikosti Moravskoslezského kraje a průtok je v porovnání s Vltavou v Praze více než čtyřicetinásobný.

Číst

8/21 Přes Drákulův hrad a Kaňon Şapte Scări k Černému moři aneb Rumunsko část 2.

Ačkoliv se má všeobecně za to, že Drákulovým hradem je Bran nedaleko Brašova, ležící v samotném srdci rumunské Transylvánie, skutečnost je jiná. Je jím hrad Poenari, který je skutečným sídlem knížete Vlada Tepese. Legendu o transylvánském upírovi a krvežíznivém knížeti jménem Dracula zná celý svět. Jenže Bran je jen pouhým lákadlem na turisty. „Jediným hradem, který lze přímo spojovat s tímto středověkým vládcem, je Poenari. A ačkoliv z hradu už moc nezbylo, jde o místo s opravdu silnou atmosférou.

Číst

8/21 Přes Karpaty k Černému moři aneb Rumunsko část 1.

V srpnu jsme plánovali vyrazit do Kanady, kde máme již 2 roky rezervované obytné auto. Bohužel, covid nás donutil plány změnit, protože Kanada není pro turisty stále otevřená. Přemýšleli jsem, kde by mohlo být co nejméně turistů a první volba padla na německou Rujánu. Vše již bylo připravené, když nám celý plán nabouralo dívčí osazenstvo, které přišlo s přáním, že by se rády ještě vykoupaly v teplém moři. Jižní státy byly okamžitě zamítnuty, protože jet na jih Evropy v srpnu je holé šílenství. I s odkazem na covidovou mapu nakonec padlo rozhodnutí vyrazit na Balkán. Loni jsme se krátce při cestě do Řecka stavěli v rumunském Banátu a lidé, příroda i země nás hodně nadchla, a proto finální rozhodnutí padlo na balkánské země Rumunsko a Bulharsko, s cílem seznámit se co nejvíce s touto lokalitou. V minulosti jsem měl možnost oba státy několikrát navštívit a pocity z těchto návštěv byly hodně smíšené. Avšak od poslední návštěvy již uběhlo docela dost let a loňská návštěva Rumunska mě hodně mile překvapila. Byl jsem proto hodně zvědavý, zda-li se opravdu tato země za poslední roky tak dramaticky změnila.

Číst

2108 Hluboká nad Vltavou a kemp České Vrbné

Na jih Čech jsme vyrazili z několika důvodů. Hlavním důvodem byly sportovní aktivity, kdy jsme si naplánovali kombinaci padellboardů, kol a hlavně otestování nové ferraty, která byla u Hluboké nově otevřena. Druhým pak prohlídka městečka Hluboka nad Vltavou s krásným zámkem, který patří v Čechách mezi nejhezčí a také nejnavštěvovanější.

Číst

Elitní bedekr pro obytná auta a karavany - nejlepší destinace v Evropě

Cestování obytným autem nebo karavanem má spoustu výhod. Snadné nalezení dobrého místa mezi ně nepatří. Najít ideální místo, kde by člověk rád strávil pár nocí, může trvat i několik hodin a mnoho kilometrů strávených popojížděním, kdy člověk z původně vytipovaného místa odjíždí například proto, že je tam nepříjemný majitel, hromady odpadků a chybí sprchy. Usnadnit karavanistům práci s výběrem ideálního tábořiště se rozhodli dva kamarádi Jakub Zdechovan a Vítězslav Válka, kteří loni přišli se zajímavým cestovatelským projektem. Je to přehled pěti procent nejlepších destinací pro karavany a obytné vozy v různých zemích Evropy.

Číst

Kutná Hora a autocamp Transit

Město, ve středověku označované za stříbrnou pokladnici českého království, dodnes dává na odiv bohatství zdejší stříbrné šlechty; v roce 1995 bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Hrad ani zámek tu nenajdete, ale malebné historické centrum vám to bohatě vynahradí. Město jsme navštívili o teplém posledním červencovém víkendu a hodně jsme si to užili.

Číst

Obytné vozy jsou ekologičtější než letadla či nocování v hotelu

Obytné vozy jsou ekologičtější než letadla či nocování v hotelu, ukazují odborné studie. Při cestách obytným vozem či karavanem lze oproti letecké přepravě a ubytování v hotelu uspořit až 32 % emisí CO2, vyplývá ze studie německého Institutu pro energetický a environmentální výzkum (IFEU) v Heidelbergu. Rostou také nároky cestovatelů a spolu s tím i zájem o šetrnější způsob objevování světa. Data portugalské platformy Indie Campers ukazují, že až 77 % lidí ve věku 19–25 let se o dovolených rozhoduje na základě jejich ekologického dopadu. V Česku na zvýšenou poptávku po udržitelnějším cestování odpovídá např. Campiri, digitální platforma na půjčování obytných vozů, a chce tak tento celosvětový trend podpořit. Proto již dnes věnuje 1 % ze svého obratu na podporu ekologických projektů v rámci karavaningu a kempingu a buduje komunitu lidí, kterou bude nadále vzdělávat v oblasti ekologického cestování.

Číst

Levandulové údolí Chodouň, Zdice

V malebné krajině na okraji brdských lesů ve Středočeském kraji se nachází voňavý ráj - Levandulové údolí. Toto údolí nedaleko Berouna  nabízí  veřejnosti k využití  nejen nádhernou opojnou vůni jedné z nejznámějších bylin, ale i obrovský přísun pozitivní energie. Z chodouňské  levandule se vyrobí oleje, sirupy, mýdla, ale i např. voňavá voda na kropení prádla. Je využitelná i v gastronomických službách, lze jí kořenit omáčky, limonády, dresingy a cocktaily, dokonce i pudingy, dezerty a jogurty. Levandule je výborně použitelná i v medicíně, pomáhá například při bolestech hlavy, krční a bederní páteře, nespavosti, stresu, nervozitě, stavech stresu a celkové únavě. Dají se z ní vyrábět i aromatické oleje  na lupénku, bércové vředy, záněty kůže a revmatismus. Lahodné čaje z levandule zase pomáhají léčit virózy a nachlazení. K běžným službám, které Levandulové údolí v Chodouni poskytuje svým klientům patří  ubytování, občerstvení, ozdravné pobyty, workshopy, odborné výživové poradenství, cvičení jógy, prodej zdravých BIO produktů  místní manufaktury, ale také například i organizaci svateb, které jsou tady v Levandulovém údolí  nezapomenutelným zážitkem. Pro zájemce má Levandulové údolí vlastní obchod v areálu a také e-shop s produkty zdravé výživy v BIO kvalitě, BIO potraviny a nápoje s obsahem levandule, které podporují přirozenou imunitu a jsou super kvalitními přírodními antioxidanty. V Levandulovém údolí bylo myšleno i na nejmenší návštěvníky, pro děti jsou připraveny vodní hrátky nebo například venkovní, kreativní tvorba. 

Číst

Partnerství s naším klubem se úspěšně rozrůstá

Začnu jednoduchou definicí: Partnerství je oboustranně výhodný vztah, který spojuje dvě vzájemně obchodující nebo spolupracující strany. Nezbytnou podmínkou pro vznik partnerství je společný zájem, jistá důvěra a vzájemná zodpovědnost. A protože Concorde club má velmi dobré renomé, můžeme si naše partnery vybírat.

Číst

UV desinfekce vody v obytném autě

Pitná voda a její nezávadnost v obytných vozidlech patří mezi velká sezónní témata. Vodu v nádrži je nutné kvůli její nezávadnosti při delším uchovávání v nádrži konzervovat a čistit, což lze provést několika způsoby. Nově také pomocí UV desinfekce.

Číst

Představujeme Gasthof Camping Stumpfer ve Wachau, Rakousko

Gasthof Camping Stumpfer se nachází mezi Linzem a Vídní na Dunaji s vysněným výhledem na hrad Schönbühel. Oceněná restaurace Susanne Stumpfer rozmazluje hosty klasickými pokrmy díky kreativní kuchyni - podává se zde Wiener řízek nebo krém z drůbežích jater s meruňkami.

Číst

Saalburg Beach - skvělé místo u vody v Německu nedaleko od Aše

Saalburg Beach se nachází na Bleilochtalsperre, největší přehradě v Německu, v Durynsku, poblíž hranic s Bavorskem, přímo na dálnici A9 (tj. Z Mnichova do Berlína). Motoristé přicházející z jihu používají výjezd Lobenstein, ti ze severu opouštějí dálnici u sjezdu Schleiz. Užijte si dovolenou v karavanu se sluncem, plaváním, jízdou na kajaku nebo výlety na SUP, dlouhé výlety na kole a plážový volejbal na písečné pláži ... Kempovací místo pro obytná auta nabízí sprchy a toalety, elektrické přípojky, pitnou vodu. SAALBURG BEACH FUN pronajímá vybavení pro vodní sporty a Bistro 42 se stará o pohodu na pláži.

Číst

7/2021 Concordem na rockový festival

První srpnový víkend využíváme pozvání na rockový festival od našeho dlouholetého kamaráda a již ve čtvrtek vyrážíme do nedalekého Holýšova, kde se Pekelný ostrov nachází. Díky skvělým pořadatelům je nám umožněno na nejhezčím místě celého areálu, přímo na pláži Pekelného ostrova.

Číst

Společnost FRANKANA - nový katalog 2021

Strukturální změna v karavanovém průmyslu na počátku 80. let přinutila společnost KNAUS zavřít hlavní závody v Ochsenfurtu a Marktbreitu. Pět bývalých zaměstnanců společnosti Knaus se spojilo a založilo společnost FRANKANA. Trvale rostoucí objemy prodeje ukázaly, že specializovaní obchodníci našli zajímavou díru na trhu a spolu se sesterskou společností Freiko dnes patří k předním velkoobchodům v odvětví kempování a volného času.

Číst

Představujeme Camping Village Wörthersee, Kärnten · Österreich

Nechte se inspirovat rozmanitostí regionu rakouských Korutan. Korutanské hory a jezera nabízí téměř neomezenou škálu volnočasových aktivit . Ať už pěší turistika, chůze, jízda na kole, plavání - oblast je jako stvořená pro pestrou dovolenou. Užijte si krásy tohoto regionu ve všech jeho podobách. Náš kemp na jezeře Wörthersee okouzluje svou barevnou přírodou. Ponořte se do našeho prázdninového ráje u jezera Wörthersee, odpočiňte si a načerpejte novou energii v malebné krajině. Milovníci přírody si zde přijdou na své. Okouzlí vás středomořské podnebí s teplými barvami jihu, křišťálově čistá tyrkysová Wörthersee s nádhernou horskou kulisou a naše korutanská pohostinnost.

Číst

Severní Makedonie - vinařství Royal Winery Queen Maria

Při cestě z Řecka jsme neváhali ani na chvíli a opět jsme zvolili pro přespání vinařskou oblast v blízkosti řeky Vardar - vinařství Royal Winery Queen Maria. Název řeky pochází z turečtiny a znamená v překladu železná vrata. Městečko, kde se vinařství nachází, je v blízkosti soutěsky, kterou vedou hlavní dopravní tahy ze Severní Makedonie směrem do Řecka, přesněji do Soluně.

Číst

Revize plynu v karavanu

Kolem revize plynové instalace v obytných automobilech panuje řada nejasností. Doporučuji proto přečíst si rozhovor s expertkou na BOZP a požární ochranu Věrou Bačíkovou, která má s touto problematikou bohaté zkušenosti. Z jakého zákona vychází povinnost provádět na plynových instalacích revize? Věra Bačíková: Tato povinnost vychází z vyhlášky č. 85/1978 Sb. § 7 – vyhláška Českého úřadu bezpečnosti práce o kontrolách, revizích a zkouškách plynových zařízení. Pro koho tato povinnost platí? Platí pro všechny osoby, které provozují karavan nebo obytné vozidlo na IČ.

Číst

6/2021 Concordem do Řecka II - plachtění

Je sobota 12.6. a my se přesouváme k městečku Kalistro, abychom si převzali catamaran, kterým chceme prozkoumat zajímavé pláže na Chalkidiki. Po cestě ještě pořizujeme zásoby na loď a kolem 3.odpoledne přijíždíme do resortu Miraggio, jehož součástí je malá luxusní marina. S našimi obytnými auty přijíždíme na molo přímo k lodi, kde nás vítá base manager George se svým kolegou Yanissem. Na přivítanou si dáváme řecké pivko a během chvíle jsme kamarádi :). Na večer již vyplouváme směr Porto Koufo. Jedná se o skvělou zátoku ve skalách s několika pěknými hospůdkami.

Číst

Poruchy AdBlue a DPF filtru

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a to klidně u zánovního auta. Oprava obyčejného čidla stojí desítky tisíc. Byznys pod hlavičkou ekologie.

Číst

6/2021 Concordem do Řecka - přes Balkán

Od soboty 12.6. máme v Řecku v městečku Kalistro reservovaný katamarán. A abychom si teplo a atmosféru jihu co nejvíce užili, vyrážíme na cestu do Řecka již v úterý 8.6. Na rozdíl od loňska, kdy jsme jeli přes Rumunsko, kde jsme navštívili české vesničky v Banátu. Mimochodem je to nezapomenutelný zážitek. Tak letos vyrážíme nejkratší cestou, abychom vyzkoušeli, v jakém stavu jsou dálnice od naší poslední cesty. Ráno ještě absolvujeme PCR testy, které jsou do Řecka povinné, následně vyplňujeme požadovaný Passanger Lokátor Form na webových stránkách řecké vlády, který je též nezbytný a pro jistotu ještě tiskneme covid certifikát o očkování a po poledni vyrážíme. Zároveň kupujeme přes web dálniční známky pro Slovensko a Maďarsko.

Číst

S obytným autem po vodě

Dovedete si představit plout s vlastním obytným autem nebo karavanem na hausbotu? Možná tomu nebudete věřit, ale tato možnost existuje a je to velmi atraktivní způsob trávení volného času.

Číst

5/2021 Jarní sraz Concorde Clubu CZ - Strážnice

Poslední květnový víkend se konal jarní sraz Concorde Clubu CZ. I když byl termín srazu kvůli covid situaci na poslední chvíli změněn, sjelo se 15 aut ze všech koutů republiky, včetně Linera ze Slovenska. Kemp Strážnice poskytl perfektní zázemí a hezké okolí pro vyjížďky na kolech. Program byl přizpůsoben protiepidemickým opatřením, ale díky počasí, které nám i přez nepřízninou předpověď přálo, bylo možno užít si místní atrakce, jako cyklo výlet do nedalekého Petrova na malované vine sklepy “Plže”, plavbu po Baťově kanále doprovázenou nesmírně zajímavým výkladem místního rodáka a pamětníka o vzniku a stavbě Baťova kanálu. Krásný den uzavřela podvečerní ochutnávka výběru nejlepších slováckých vín od místních vinařů pod širým nebem http://www.vinotekaugrajcarka.cz/.

Číst

Jedete do Francie? Čeká vás nová povinnost!

Majitelé obytných automobilů s hmotností nad 3,5 tuny čeká od letošního roku ve Francii nová povinnost. Vozidla musí být nově označena samolepkami „angles morts“, tedy varováním před slepými úhly.

Číst

Ruské nejlevnější obytné auto světa, které dojede všude

Buchanka neboli UAZ-452 přišla na svět již v roce 1965. Od té doby byl představen bezpočet jejích modifikací, z nichž některé dostaly i delší rozvor. Měnila se pochopitelně také délka, stejně jako řada detailů. Nicméně teprve loni Rusové přišli s obytnou verzí, jíž nazvali Bajkal. Dle původních plánů přitom toto provedení mělo posloužit pouze motoristům ze západu Evropy, zájem o novinku je ale tak velký, že Bajkal si budou moci pořídit také domácí zákazníci.

Číst

Znovuotevření kempů v ČR od 24.5. 2021

Vláda schválila 17. května další balíček zmírnění opatření proti šíření koronaviru. Ten vstoupil v platnost od 24. května a konečně se v něm dostalo také na ubytovací zařízení a kempy.

Číst

Seznam míst, kde můžete v celé Evropě legálně vyprázdnit odpadní nádrže obytného vozu

Seznam míst, kde můžete v celé Evropě legálně vyprázdnit odpadní nádrže obytného vozu, se bude hodit příležitostným i pravidelným karavanistům. Nyní jej můžete stáhnout zcela zdarma, a to i s pravidelnou aktualizací. Za PDF brožurou stojí německé vydavatelství DoldeMedien, které již více než čtvrt století vydává také oblíbenou databázi stání pro karavany (STPL) Bord Atlas.

Číst

Karavany táhnou Moravou

Všechno zlé je k něčemu dobré. A moravští kutilové se svými pověstnými zlatými rukami opět dokazují světu svou tvořivost. Z izolace rok trvajícího lockdownu unikají v karavanech. Brázdí v nich republiku s celými rodinami a užívají si krás doma, když nemohou na dovolenou za hranice. Na nový trend reagují i podnikatelé a rychle přibývá míst, kde mohou milovníci tohoto životního stylu se svými domy na kolečkách zaparkovat. Neustále plný je například zvláštně zvaný Stellplatz Park 'n' wine u Velkých Bílovic. O zřízení místa pro karavany uvažují dokonce už i ve vinařských Velkých Pavlovicích.

Číst

Námět na víkend na Šumavě - Javorná

V únoru 2021, kdy možností na cestování bylo minimum jsme se rozhodli vyzkoušet strávit víkend ve vesničce Javorná na Šumavě, kde jsme využili pohostinnosti Michala Kulawiaka, který nabízí kempování u něj na statku s možností jízdy na koních a mimo jiné zajišťuje i expedice do zajímavých destinací. Dříve ve státních službách pracoval i jako lovecký průvodce, dnes poskytuje průvodcovské služby v rámci expedičního cestování. Zálesák, obdivovatel přírody a všeho stvoření, „nenapravitelný romantik“, …

Číst

Nejdražší obytňáky, které je možné hned koupit

Karavany a obytné vozy zažívají obrovský nárůst popularity, který částečně způsobila pandemie covid-19. Výběr je poměrně široký, od dostupných a skromných řešení (například malých obytných přívěsů), až po drahé stroje, které nabízejí prvotřídní komfort a luxusní podmínky pro sladký život na cestách. Představíme Vám několik nejluxusnějších "ojetých" obytňáků, které se dají hned teď koupit. Výběr byl udělán z evropské nabídky na známém inzertním portálu mobile.de.

Číst

Dovolená na hausbotu

Ještě jste nevyzkoušeli sami plout po zajímavých kanálech na hausbotu? Nyní k tomu máte jedinečnou příležitost. Společnost Yacht-Ingen, která umí tento jedinečný zážitek zprostředkovat se stala naším partnerem.

Číst

2104 Chorvatsko - trip 5ti posádek

V době covidové jsme se rozhodli absolvovat cestu do Chorvatska s hlavním cílem vidět Mistrovství světa v Rally. Zároveň jsme využili příznivého počasí a chybějících turistů a stihli jsme navštívit též Plitvická jezera, N.P. Paklenica a ostrov Pag.

Číst

Kempy v Evropě se slevou až 50%

Rádi jezdíte do zahraničních kempů, nemusí to být vždy v té úplné špičce, ale připadá vám cena příliš vysoká? Nebo by jste rádi se slevou navštívili některý z kvalitních kempů v ČR ? Dovolte nám Vám představit princip mezinárodního slevového systému který náš partner provozuje a i Vy se do něj nyní můžete lehce zapojit.

Číst

Odkazy na zajímavé stránky a aplikace

Odkazy na stránky a aplikace, které se vám při dovolené obytným vozem mohou hodit.

Číst

2020/11 České Švýcarsko - prodloužený víkend

Návštěva Českého Švýcarska, Tiské stěny, Děčínský Sněžník, ferraty v Děčíně, Mezní Louka, Pravčická brána, Jetřichovice ...

Číst

Členství v klubu