Aktuality

Nejnovější článek

Elektrický obytný automobil Stella Vita se solárním pohonem

Podle všeho je to první obytný vůz se solárním pohonem na světě. Za slunečného dne ujede až 730 kilometrů a možná vás nepřekvapí, že je to dílo univerzitních studentů. A za pár dní ho můžete potkat na dálnici.

Číst

Další články

Kempování trochu jinak aneb se stanem v Africe, část 7. - Fish River Canyon, setkání s viceprezidentem Namibie

Fish River Canyon je druhý největší kaňon na světě po Grand Canyonu v USA. Kaňon je součástí státního parku Ais-Ais Richtersveld Transfontier Park. Vstup do parku se nachází 10 kilometrů od známé vyhlídky Hell`s Bend na Hobas Restcamp. Návštěvníci se zde musí hlásit. Pokrývá délku 85 km a sestup do kaňonu je povolen pouze pro pěší turisty. Jednodenním návštěvníkům není dovoleno lézt do kaňonu. Fish River je 800 kilometrů dlouhá a je tak nejdelší řekou Namibie. Má svůj zdroj ve východních částech pohoří Naukluft. Asi po 200 km se řeka vlévá do přehrady Hardap, která je s obvodem 30 km a plochou 28 km² největší vodní nádrží v zemi. Rybí řeka po zadržení nepřenáší vodu nepřetržitě, pouze v období dešťů se řeka může změnit v bystřinu. Během období sucha sporadické tůně zásobují vodou mnoho zvířat. Fish River Canyon začíná u Seeheimu, na dolním toku řeky. Kaňon je 161 km dlouhý, 27 km široký a až 550 m hluboký. Kaňon Fish River končí v Ai Ais a řeka se poté vlévá do řeky Orange.

Číst

11/21 Zahájení lyžařské sezony na ledovci Pitztal

V Alpách není tolik lyžařských středisek, která by se dala charakterizovat několika superlativy. Lyžování na ledovci Pitztal jich však několik má. Právě v Pitztalu najdete nejvýše položenou stanici lanovky v celém Rakousku. Lanovka Pitz Panoramabahn vede až do nadmořské výšky 3440 metrů na vrchol Brunnenkogel, který nabízí pravděpodobně jedny z nejlepších a nejrychlejších ledovcových tras v Alpách. Z pohledu caravaningu má též asi nejjednodušší přístup, který je tvořen širokou kotlinou, na jejímž konci je strmá podzemní dráha "Gletscherexpress", jejíž nástupní stanice se nachází na konci údolí za vesničkou Mandarfen. Odsud se dostanete přímo na ledovec. Jakmile máte za sebou 8-minutovou jízdu metrem, při níž jste překonali převýšení 1120 metrů, otevírá se před vámi působivé panorama ledovce Pitztal.

Číst

Covid je naučil prodat po síti karavan za 10 milionů. Už u toho zůstanou

Virtuální prodavač, expresní dovoz do hodiny nebo prodej přes Zoom. „Vynálezy“ pandemie, které se osvědčily a i po otevření obchodů se stanou součástí nového normálu. Česko se po covidové pandemii pomalu vrací do normálu, ale obchodníci i firmy už teď vědí, že spoustu pandemických online „vychytávek“ si ponechají i nadále.

Číst

Morelo Grand Empire Liner

Myčka, podlahové topení, masážní křesla a garáž na Porsche 911. To není inzerát na dům, ale výbava obytňáku. - Svět obytných vozů má nový vrchol, jmenuje se Morelo Grand Empire Liner - Novinka letošního roku používá jako základ nákladní Mercedes-Benz Actros 1853 - K dispozici je několik variant, ta nejdelší měří téměř dvanáct metrů a odveze třeba Porsche 911 - Na palubě panuje nekompromisní luxus. Výbava obsahuje všechny běžné domácí spotřebiče, keramickou toaletu, případně i luxusní masážní křesla - Zájemci budou potřebovat minimálně 16 milionů korun

Číst

Kempování trochu jinak aneb se stanem v Africe, část 6. - Poušť Namib a N.P. Sossouslei

Namib je považována za nejstarší poušť světa. Duny zvláštních tvarů se vzdouvají do úctyhodných čtyř set metrů – vyšší nikde nenajdete. Sytě oranžová barva písečného oceánu je viditelná i na satelitních snímcích. Vysoké duny dlouhé stovky kilometrů jsou střídány malými, neustále se pohybujícími, přesto dokonale tvarovanými dunami barchanovými – tedy ve tvaru půlměsíce. Uhlazeny ustavičným větrem se s ženskou ladností vlní až k horizontu a svádí k bližšímu prozkoumání. V jazyce domorodých Namů znamená „namib“ nekonečný, rozsáhlý či nedohledný. Odtud pochází jméno pouště i celé země.

Číst

Startup Campiri spouští sdílení a plánuje expanzi

Rostoucího zájmu o obytné vozy a karavany v době pandemie chce využít startup Campiri. Firma dosud fungovala jako zprostředkovatel nabídky tuzemských půjčoven „obytňáků“. Nyní ve spolupráci s pojišťovnou Uniqa umožní i fyzickým osobám, aby mohly své domovy na čtyřech kolech půjčovat jiným. „Naším cílem není nahradit půjčovny, ale doplnit jejich nabídku na trhu a zpřístupnit karavaning širší skupině lidí na českém trhu,“ říká šéf Campiri Lukáš Janoušek.

Číst

Kempování trochu jinak aneb se stanem v Africe, část 5. - Pobřeží Atlantiku a Měsíční krajina

Při cestě podél pobřeží směrem na jih nás čeká zastávka na Cape Cross, což je největší rezervace tuleňů kapských. Cape Cross zabírá odlehlý mys na namibijském pobřeží koster. A pak stále na jih až do Swakopmundu a do měsíční krajiny, což je náš další cíl.

Číst

Představujeme

Přespat v sadu rodiny Schmidtových může být idylické a útulné. Mezi ovocnými stromy je pohodlně 40 parkovacích míst. Jedná se o jednu z nejteplejších oblastí Německa a stání je na obzvláště krásném místě přímo na Kaiserstuhler Radrundweg, což je ideální pro výlety např. na elektrokolech.

Číst

Kempování trochu jinak aneb se stanem v Africe, část 4. - Canyon Puros, Sceleton N.P. a pobřeží Atlantiku

Přejezd hor a překonání Van Zyl’s Passu byl neskutečný zážitek, stejně jako písečná bouře v podvečer při našem příjezdu do Purosu. Nicméně veškeré nástrahy hor i pouště jsme překonali a dále nás čekají další dobrodružství v Canyonu Puros a pokračováním pouštní trasy stále na západ do národního parku Sceleton Coast a na pobřeží Atlantického oceánu. Čeká nás dalších více jak 400 km terénem bez silnic a bez civilizace.

Číst

Caravaning Brno rozjel byznys a veletrhy naplno

18. mezinárodní výstava karavanů a obytných automobilů Caravaning Brno se těšila obrovskému zájmu. Dvě haly do posledního místa zaplnily stánky 66 vystavujících firem, které byly po celé čtyři dny v obležení příznivců karavaningu a kempování. Celkový počet návštěvníků překročí 18 tisíc. Caravaning Brno 2021 se poprvé v historii konal samostatně, bez tradičního spojení s dalšími veletrhy. Všichni návštěvníci tedy přicházeli cíleně za nabídkou karavanů, obytných vozů, vestaveb, různého příslušenství a vybavení pro kempování. Potvrdilo se, že karavaning v České republice zažívá obrovský boom. Současně se ukázalo, že tento obor nemůže fungovat pouze online, protože lidé potřebují porovnat nabídku naživo a poradit se o výběru s odborníky, které na výstavě Caravaning Brno mohou potkat všechny na jednom místě. Na veletrhu se představily národní premiéry vozů i některé úplně nové firmy a značky. Ryze čeští výrobci zde zahájili sériovou výrobu obytných nástaveb, další nováčci nastartovali skvělý byznys v jiných oblastech, například v odvětví chemických přípravků. A všude bylo plno.

Číst

Kempování trochu jinak aneb se stanem v Africe, část 3. - Kaokoland a Van Zyl’s Pass

Van Zyl's Pass je nejznámější průsmyk v Kaolandu, v Namibii. Nachází se mezi dvěma velmi strmými horskými pásmy v namibijském Marienflussu a své jméno získal podle holandského průzkumníka, který ve 20. letech našel pomocí Himba obyvatel cestu přes hory. Je to nejnáročnější a jedna z nejvýše položených tras v zemi, protože o silnici se mluvit nedá. Van Zyl's Pass se nachází v nadmořské výšce 948 m nad hladinou moře. Jediný způsob, jak se tam dostat, je po cestě přes Okangwati. Je to klasická extrémní trasa, kterou cestovatelé časem vytvořili přes hory. Překonání nesmírně strmého průsmyku je neskutečný adrenalin, kdy překonáváte balvany, skály i rokle.

Číst

Kempování trochu jinak aneb se stanem v Africe, část 2. - Epupa Falls a Himba vesnice

Zvířata v N.P. Etosha byla nádherná, nicméně další naše cesta pokračuje dále na sever. Poslední naše zastávka, kde doplňujeme zásoby na několik dní je v městečku Opuwo. Čeká nás mnoho km po neupravených cestách oblastí Kaokoland, která je jednou z nedotčených oblastí v Namibii. Je domovem etnické skupiny Himba, která si uchovává svou etnickou osobitost a kulturu. Cestování touto oblastí je možné jen v terénních vozidlech a podmínkou půjčovny bylo, že do této oblasti pojedeme minimálně se dvěma auty, protože cesty jsou zde špatně značené a dovolat se pomoci je velmi složité.

Číst

Kempování trochu jinak aneb se stanem v Africe, část 1. - N.P. Etosha

Před více jak 10ti lety jsem navštívil Afriku. Konkrétně Jihoafrickou republiku, kde jsem měl možnost z blízka vidět velké množství zvířat, poznat, jak život funguje v divočině a tehdy jsem si řekl, že se do Afriky určitě musím vrátit. Nicméně jiné aktivity a pracovní zaneprázdnění mi dlouhá léta tuto možnost nedopřávaly. Až před rokem mi ukazoval fotky z Afriky kamarád a to mě přimělo opět se k myšlence návštěvy vrátit. A když tyto představy sdělil svému synovi, který se pro cestu nadchnul a pravidelně mi připomínal, kdy už konečně vyrazíme, bylo rozhodnuto. Cesta se uskutečnila v říjnu 2021 a stálo to opravdu za to.

Číst

Morelo představuje svůj nejluxusnější karavan. Stojí přes 13 milionů!

Karavanová firma Morelo představila novou vlajkovou loď. Co karavan Grand Empire Liner od firmy Morelo s cenovkou přes třináct milionů bez daně nabízí?

Číst

Karavan, který je možné připojit za kolo

Nasednout, jet a kde se vám líbí, tam jednoduše zůstat. Takovou svobodu dávají obytná auta. Podobné možnosti už ale mají i ti, kdo si na auta nepotrpí, raději vyrážejí na cesty na kole, ale jednom pod obyčejný stan pro ně není. Na jednom z největších automobilových veletrhů světa IAA v Mnichově se ukázaly kromě krásných i bláznivých aut a desítek vymakaných elektrokol i obytné minipřívěsy, které stačí připojit za kolo a může se vyrazit. Tedy, pokud máte dost slušnou fyzičku nebo elektrokolo. Právě s jejich boomem souvisí i rostoucí nabídka cyklokaravanů, které na trhu byly už i dřív, kvůli jejich velké váze ale šlo spíš o designové lahůdky pro fajnšmekry. Teď prý přichází jejich čas.

Číst

9/2021 sraz CCC Jesenice 2021

Ve dnech 24.-28.9.2021 se uskutečnil již tradiční velký sraz „Concorďáků“, tentokrát u přehrady Jesenice v Autokempu Dřenice. Sraz se na tomto místě konal již podruhé, jelikož současný předseda Jarda Blažej bydlí „za rožkem“ a svůj kraj zná velice dobře a vše nám chtěl ukázat, což ale nelze během jednoho srazu stihnout, i kdybychom se snažili sebevíc – a jak řekla naše Jíťa – i tak to byla hoňka! 😊 A to rok od roku polevujeme a ubíráme a snižujeme laťku – teda přinejmenším přes den… v noci si myslím, že spíš laťku zvedáme a to byla již od počátku nasazena dosti vysoko...😊 Jooo, to se holt hned poznají vrcholoví sportovci… Tentokrát nás tedy v celkem nabitém programu čekala například exkurze do podzemí Vřídelní kolonády, Mattoni Muzeum, Zámek Kynžvart, Becherovka a hlavně velké a tajné překvapení sobotního večera! 😉😊 Ale začněme pěkně od začátku…! 😉

Číst

Obytný vůz od Dembellu

Asi jsme všichni zaregistrovali vzrůstající popularitu obytných vozů, a vzhledem ke sledu událostí uplynulých asi 24 měsíců se není co divit – hlavními plusy jsou svoboda pohybu, komfort, odpadá ale také nutnost se na kohokoliv spoléhat. Ovšem podle firmy Dembell by byla škoda, kdybyste si s sebou na slunnou dovolenou nemohli vzít také auto… To se sice velmi hezky poslouchá, ale všem nám je jasné, že takový obytňák je trochu mimo finanční možnosti střední třídy – možná i proto relativně mladá firma Dembell Motorhomes nazývá svůj produkt „silniční superjachtou“. Oč jde? Jako základ tu slouží třínápravová verze Mercedesu Actros a uvnitř se ukrývá nepřeberné množství vybavení, vychytávek a v neposlední řadě také štědrý prostor.

Číst

Obytné auto, které umí plavat

Obytné auto, které plave. Může pohodlně jezdit po silnici, ale klidně také může vjet do vody a místo zaparkování na dně, což by se přihodilo každému jinému obytnému vozu, si vesele brázdí vodní hladinu jezera. Otázkou je, k čemu je to celé vlastně dobré…

Číst

Concorde na veletrhu Caravan Salon Düsseldorf

Na velkoplepé, téměř 2 000 qm expozici, Concorde slaví 40 let značky představením dlouho očekávaných novinek. 17 krásných nových vozů představuje průřez nabídky modelového roku 2022.

Číst

9/21 Jižní Morava, Vinobraní

Rozhodli jsme se užít si babí léto na jižní Moravě ve společnosti přátel, dobrého vína a skvělé zábavy. V okolí romantického novogotického zámku Lednice, který je zasazený do prostředí francouzských zahrad a krajinářských parků, jsme na kole navštívili celou řadu památek, otestovali kvalitní vína a užili si příjemné chvilky při skvělé muzice pod širým nebem.

Číst

Nový Volkner Performance S s Bugatti v garáži

Některé obytné automobily mohou nabízet i komfort srovnatelný s luxusním bytem, včetně exkluzivního sporťáku v garáži.

Číst

Veletrh karavanů v Düsseldorfu ukazuje i elektrický obytný vůz

I karavany za pár desítek let budou nejspíš muset jezdit na elektřinu – a na Caravan Salonu v Düsseldorfu jsou minimálně dva takové koncepty k vidění. Veletrh probíhá do konce tohoto týdne.

Číst

Obytná auta z Ruska

Do obytných aut se vzhledem k jejich popularitě pustil kdekdo a výjimkou nejsou ani ruští producenti, kteří mají v portfoliu nové kousky postavené na bázi uazu a lady. Novinky nabízející kempovací vyžití i pořádné off-rodové radovánky se mohou dostat též do Evropy, nicméně visí tu několik podstatných ale…

Číst

8/21 Podél Bulharského pobřeží od Rumunských hranic až pod Burgas

Při našem putování Balkánem pokračujeme z Rumunska podél pobřeží přes hranice do Bulharska. Poprvé nás na celé naší cestě kontrolují na covid, což zabere skoro 20 minut, nicméně digitální certifikát je vyhodnocen jako funkční a my můžeme pokračovat podél pobřeží dále na jih. A protože oblast od hranic směrem k Varně patří mezi ty divočejší, hned cca 15 km za hranicemi sjíždíme ze silnice a míříme k pobřeží u vesničky Ezerets. Po prašné cestě mezi slunečnicovými poli po chvíli přijíždíme k pobřeží, kde je nádherná písečná pláž a nad ní se tyčí malý útes s borovým hájem. Ideální místo pro stání našich obytných aut.

Číst

08/21 Podél Rumunského pobřeží až do Bulharska aneb Rumunsko část 3.

Z rumunských hor jsme se přesunuli k Černému moři, kde jsme si pro relax a koupání vybrali přírodní rezervaci v Deltě Dunaje, která není jen hotspotem pro přírodovědce či prostorem pro romantické lodní toulky po slepých říčních ramenech, ale také místem, kde se dá strávit pěkných pár dní na pláži. Čísla jsou to impozantní. Deltovité ústí Dunaje do Černého moře zaujímá spolu s přilehlými lagunami plochu přes pět tisíc kilometrů čtverečních a Dunaj zde odevzdává do moře každou sekundu v průměru asi 6 500 m³ vody. Převedeno na české poměry, rozloha dunajské delty se zhruba rovná velikosti Moravskoslezského kraje a průtok je v porovnání s Vltavou v Praze více než čtyřicetinásobný.

Číst

8/21 Přes Drákulův hrad a Kaňon Şapte Scări k Černému moři aneb Rumunsko část 2.

Ačkoliv se má všeobecně za to, že Drákulovým hradem je Bran nedaleko Brašova, ležící v samotném srdci rumunské Transylvánie, skutečnost je jiná. Je jím hrad Poenari, který je skutečným sídlem knížete Vlada Tepese. Legendu o transylvánském upírovi a krvežíznivém knížeti jménem Dracula zná celý svět. Jenže Bran je jen pouhým lákadlem na turisty. „Jediným hradem, který lze přímo spojovat s tímto středověkým vládcem, je Poenari. A ačkoliv z hradu už moc nezbylo, jde o místo s opravdu silnou atmosférou.

Číst

8/21 Přes Karpaty k Černému moři aneb Rumunsko část 1.

V srpnu jsme plánovali vyrazit do Kanady, kde máme již 2 roky rezervované obytné auto. Bohužel, covid nás donutil plány změnit, protože Kanada není pro turisty stále otevřená. Přemýšleli jsem, kde by mohlo být co nejméně turistů a první volba padla na německou Rujánu. Vše již bylo připravené, když nám celý plán nabouralo dívčí osazenstvo, které přišlo s přáním, že by se rády ještě vykoupaly v teplém moři. Jižní státy byly okamžitě zamítnuty, protože jet na jih Evropy v srpnu je holé šílenství. I s odkazem na covidovou mapu nakonec padlo rozhodnutí vyrazit na Balkán. Loni jsme se krátce při cestě do Řecka stavěli v rumunském Banátu a lidé, příroda i země nás hodně nadchla, a proto finální rozhodnutí padlo na balkánské země Rumunsko a Bulharsko, s cílem seznámit se co nejvíce s touto lokalitou. V minulosti jsem měl možnost oba státy několikrát navštívit a pocity z těchto návštěv byly hodně smíšené. Avšak od poslední návštěvy již uběhlo docela dost let a loňská návštěva Rumunska mě hodně mile překvapila. Byl jsem proto hodně zvědavý, zda-li se opravdu tato země za poslední roky tak dramaticky změnila.

Číst

2108 Hluboká nad Vltavou a kemp České Vrbné

Na jih Čech jsme vyrazili z několika důvodů. Hlavním důvodem byly sportovní aktivity, kdy jsme si naplánovali kombinaci padellboardů, kol a hlavně otestování nové ferraty, která byla u Hluboké nově otevřena. Druhým pak prohlídka městečka Hluboka nad Vltavou s krásným zámkem, který patří v Čechách mezi nejhezčí a také nejnavštěvovanější.

Číst

Elitní bedekr pro obytná auta a karavany - nejlepší destinace v Evropě

Cestování obytným autem nebo karavanem má spoustu výhod. Snadné nalezení dobrého místa mezi ně nepatří. Najít ideální místo, kde by člověk rád strávil pár nocí, může trvat i několik hodin a mnoho kilometrů strávených popojížděním, kdy člověk z původně vytipovaného místa odjíždí například proto, že je tam nepříjemný majitel, hromady odpadků a chybí sprchy. Usnadnit karavanistům práci s výběrem ideálního tábořiště se rozhodli dva kamarádi Jakub Zdechovan a Vítězslav Válka, kteří loni přišli se zajímavým cestovatelským projektem. Je to přehled pěti procent nejlepších destinací pro karavany a obytné vozy v různých zemích Evropy.

Číst

Kutná Hora a autocamp Transit

Město, ve středověku označované za stříbrnou pokladnici českého království, dodnes dává na odiv bohatství zdejší stříbrné šlechty; v roce 1995 bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Hrad ani zámek tu nenajdete, ale malebné historické centrum vám to bohatě vynahradí. Město jsme navštívili o teplém posledním červencovém víkendu a hodně jsme si to užili.

Číst

Obytné vozy jsou ekologičtější než letadla či nocování v hotelu

Obytné vozy jsou ekologičtější než letadla či nocování v hotelu, ukazují odborné studie. Při cestách obytným vozem či karavanem lze oproti letecké přepravě a ubytování v hotelu uspořit až 32 % emisí CO2, vyplývá ze studie německého Institutu pro energetický a environmentální výzkum (IFEU) v Heidelbergu. Rostou také nároky cestovatelů a spolu s tím i zájem o šetrnější způsob objevování světa. Data portugalské platformy Indie Campers ukazují, že až 77 % lidí ve věku 19–25 let se o dovolených rozhoduje na základě jejich ekologického dopadu. V Česku na zvýšenou poptávku po udržitelnějším cestování odpovídá např. Campiri, digitální platforma na půjčování obytných vozů, a chce tak tento celosvětový trend podpořit. Proto již dnes věnuje 1 % ze svého obratu na podporu ekologických projektů v rámci karavaningu a kempingu a buduje komunitu lidí, kterou bude nadále vzdělávat v oblasti ekologického cestování.

Číst

Levandulové údolí Chodouň, Zdice

V malebné krajině na okraji brdských lesů ve Středočeském kraji se nachází voňavý ráj - Levandulové údolí. Toto údolí nedaleko Berouna  nabízí  veřejnosti k využití  nejen nádhernou opojnou vůni jedné z nejznámějších bylin, ale i obrovský přísun pozitivní energie. Z chodouňské  levandule se vyrobí oleje, sirupy, mýdla, ale i např. voňavá voda na kropení prádla. Je využitelná i v gastronomických službách, lze jí kořenit omáčky, limonády, dresingy a cocktaily, dokonce i pudingy, dezerty a jogurty. Levandule je výborně použitelná i v medicíně, pomáhá například při bolestech hlavy, krční a bederní páteře, nespavosti, stresu, nervozitě, stavech stresu a celkové únavě. Dají se z ní vyrábět i aromatické oleje  na lupénku, bércové vředy, záněty kůže a revmatismus. Lahodné čaje z levandule zase pomáhají léčit virózy a nachlazení. K běžným službám, které Levandulové údolí v Chodouni poskytuje svým klientům patří  ubytování, občerstvení, ozdravné pobyty, workshopy, odborné výživové poradenství, cvičení jógy, prodej zdravých BIO produktů  místní manufaktury, ale také například i organizaci svateb, které jsou tady v Levandulovém údolí  nezapomenutelným zážitkem. Pro zájemce má Levandulové údolí vlastní obchod v areálu a také e-shop s produkty zdravé výživy v BIO kvalitě, BIO potraviny a nápoje s obsahem levandule, které podporují přirozenou imunitu a jsou super kvalitními přírodními antioxidanty. V Levandulovém údolí bylo myšleno i na nejmenší návštěvníky, pro děti jsou připraveny vodní hrátky nebo například venkovní, kreativní tvorba. 

Číst

Partnerství s naším klubem se úspěšně rozrůstá

Začnu jednoduchou definicí: Partnerství je oboustranně výhodný vztah, který spojuje dvě vzájemně obchodující nebo spolupracující strany. Nezbytnou podmínkou pro vznik partnerství je společný zájem, jistá důvěra a vzájemná zodpovědnost. A protože Concorde club má velmi dobré renomé, můžeme si naše partnery vybírat.

Číst

UV desinfekce vody v obytném autě

Pitná voda a její nezávadnost v obytných vozidlech patří mezi velká sezónní témata. Vodu v nádrži je nutné kvůli její nezávadnosti při delším uchovávání v nádrži konzervovat a čistit, což lze provést několika způsoby. Nově také pomocí UV desinfekce.

Číst

Představujeme Gasthof Camping Stumpfer ve Wachau, Rakousko

Gasthof Camping Stumpfer se nachází mezi Linzem a Vídní na Dunaji s vysněným výhledem na hrad Schönbühel. Oceněná restaurace Susanne Stumpfer rozmazluje hosty klasickými pokrmy díky kreativní kuchyni - podává se zde Wiener řízek nebo krém z drůbežích jater s meruňkami.

Číst

Saalburg Beach - skvělé místo u vody v Německu nedaleko od Aše

Saalburg Beach se nachází na Bleilochtalsperre, největší přehradě v Německu, v Durynsku, poblíž hranic s Bavorskem, přímo na dálnici A9 (tj. Z Mnichova do Berlína). Motoristé přicházející z jihu používají výjezd Lobenstein, ti ze severu opouštějí dálnici u sjezdu Schleiz. Užijte si dovolenou v karavanu se sluncem, plaváním, jízdou na kajaku nebo výlety na SUP, dlouhé výlety na kole a plážový volejbal na písečné pláži ... Kempovací místo pro obytná auta nabízí sprchy a toalety, elektrické přípojky, pitnou vodu. SAALBURG BEACH FUN pronajímá vybavení pro vodní sporty a Bistro 42 se stará o pohodu na pláži.

Číst

7/2021 Concordem na rockový festival

První srpnový víkend využíváme pozvání na rockový festival od našeho dlouholetého kamaráda a již ve čtvrtek vyrážíme do nedalekého Holýšova, kde se Pekelný ostrov nachází. Díky skvělým pořadatelům je nám umožněno na nejhezčím místě celého areálu, přímo na pláži Pekelného ostrova.

Číst

Společnost FRANKANA - nový katalog 2021

Strukturální změna v karavanovém průmyslu na počátku 80. let přinutila společnost KNAUS zavřít hlavní závody v Ochsenfurtu a Marktbreitu. Pět bývalých zaměstnanců společnosti Knaus se spojilo a založilo společnost FRANKANA. Trvale rostoucí objemy prodeje ukázaly, že specializovaní obchodníci našli zajímavou díru na trhu a spolu se sesterskou společností Freiko dnes patří k předním velkoobchodům v odvětví kempování a volného času.

Číst

Představujeme Camping Village Wörthersee, Kärnten · Österreich

Nechte se inspirovat rozmanitostí regionu rakouských Korutan. Korutanské hory a jezera nabízí téměř neomezenou škálu volnočasových aktivit . Ať už pěší turistika, chůze, jízda na kole, plavání - oblast je jako stvořená pro pestrou dovolenou. Užijte si krásy tohoto regionu ve všech jeho podobách. Náš kemp na jezeře Wörthersee okouzluje svou barevnou přírodou. Ponořte se do našeho prázdninového ráje u jezera Wörthersee, odpočiňte si a načerpejte novou energii v malebné krajině. Milovníci přírody si zde přijdou na své. Okouzlí vás středomořské podnebí s teplými barvami jihu, křišťálově čistá tyrkysová Wörthersee s nádhernou horskou kulisou a naše korutanská pohostinnost.

Číst

Severní Makedonie - vinařství Royal Winery Queen Maria

Při cestě z Řecka jsme neváhali ani na chvíli a opět jsme zvolili pro přespání vinařskou oblast v blízkosti řeky Vardar - vinařství Royal Winery Queen Maria. Název řeky pochází z turečtiny a znamená v překladu železná vrata. Městečko, kde se vinařství nachází, je v blízkosti soutěsky, kterou vedou hlavní dopravní tahy ze Severní Makedonie směrem do Řecka, přesněji do Soluně.

Číst

Revize plynu v karavanu

Kolem revize plynové instalace v obytných automobilech panuje řada nejasností. Doporučuji proto přečíst si rozhovor s expertkou na BOZP a požární ochranu Věrou Bačíkovou, která má s touto problematikou bohaté zkušenosti. Z jakého zákona vychází povinnost provádět na plynových instalacích revize? Věra Bačíková: Tato povinnost vychází z vyhlášky č. 85/1978 Sb. § 7 – vyhláška Českého úřadu bezpečnosti práce o kontrolách, revizích a zkouškách plynových zařízení. Pro koho tato povinnost platí? Platí pro všechny osoby, které provozují karavan nebo obytné vozidlo na IČ.

Číst

6/2021 Concordem do Řecka II - plachtění

Je sobota 12.6. a my se přesouváme k městečku Kalistro, abychom si převzali catamaran, kterým chceme prozkoumat zajímavé pláže na Chalkidiki. Po cestě ještě pořizujeme zásoby na loď a kolem 3.odpoledne přijíždíme do resortu Miraggio, jehož součástí je malá luxusní marina. S našimi obytnými auty přijíždíme na molo přímo k lodi, kde nás vítá base manager George se svým kolegou Yanissem. Na přivítanou si dáváme řecké pivko a během chvíle jsme kamarádi :). Na večer již vyplouváme směr Porto Koufo. Jedná se o skvělou zátoku ve skalách s několika pěknými hospůdkami.

Číst

Poruchy AdBlue a DPF filtru

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a to klidně u zánovního auta. Oprava obyčejného čidla stojí desítky tisíc. Byznys pod hlavičkou ekologie.

Číst

6/2021 Concordem do Řecka - přes Balkán

Od soboty 12.6. máme v Řecku v městečku Kalistro reservovaný katamarán. A abychom si teplo a atmosféru jihu co nejvíce užili, vyrážíme na cestu do Řecka již v úterý 8.6. Na rozdíl od loňska, kdy jsme jeli přes Rumunsko, kde jsme navštívili české vesničky v Banátu. Mimochodem je to nezapomenutelný zážitek. Tak letos vyrážíme nejkratší cestou, abychom vyzkoušeli, v jakém stavu jsou dálnice od naší poslední cesty. Ráno ještě absolvujeme PCR testy, které jsou do Řecka povinné, následně vyplňujeme požadovaný Passanger Lokátor Form na webových stránkách řecké vlády, který je též nezbytný a pro jistotu ještě tiskneme covid certifikát o očkování a po poledni vyrážíme. Zároveň kupujeme přes web dálniční známky pro Slovensko a Maďarsko.

Číst

S obytným autem po vodě

Dovedete si představit plout s vlastním obytným autem nebo karavanem na hausbotu? Možná tomu nebudete věřit, ale tato možnost existuje a je to velmi atraktivní způsob trávení volného času.

Číst

5/2021 Jarní sraz Concorde Clubu CZ - Strážnice

Poslední květnový víkend se konal jarní sraz Concorde Clubu CZ. I když byl termín srazu kvůli covid situaci na poslední chvíli změněn, sjelo se 15 aut ze všech koutů republiky, včetně Linera ze Slovenska. Kemp Strážnice poskytl perfektní zázemí a hezké okolí pro vyjížďky na kolech. Program byl přizpůsoben protiepidemickým opatřením, ale díky počasí, které nám i přez nepřízninou předpověď přálo, bylo možno užít si místní atrakce, jako cyklo výlet do nedalekého Petrova na malované vine sklepy “Plže”, plavbu po Baťově kanále doprovázenou nesmírně zajímavým výkladem místního rodáka a pamětníka o vzniku a stavbě Baťova kanálu. Krásný den uzavřela podvečerní ochutnávka výběru nejlepších slováckých vín od místních vinařů pod širým nebem http://www.vinotekaugrajcarka.cz/.

Číst

Jedete do Francie? Čeká vás nová povinnost!

Majitelé obytných automobilů s hmotností nad 3,5 tuny čeká od letošního roku ve Francii nová povinnost. Vozidla musí být nově označena samolepkami „angles morts“, tedy varováním před slepými úhly.

Číst

Ruské nejlevnější obytné auto světa, které dojede všude

Buchanka neboli UAZ-452 přišla na svět již v roce 1965. Od té doby byl představen bezpočet jejích modifikací, z nichž některé dostaly i delší rozvor. Měnila se pochopitelně také délka, stejně jako řada detailů. Nicméně teprve loni Rusové přišli s obytnou verzí, jíž nazvali Bajkal. Dle původních plánů přitom toto provedení mělo posloužit pouze motoristům ze západu Evropy, zájem o novinku je ale tak velký, že Bajkal si budou moci pořídit také domácí zákazníci.

Číst

Znovuotevření kempů v ČR od 24.5. 2021

Vláda schválila 17. května další balíček zmírnění opatření proti šíření koronaviru. Ten vstoupil v platnost od 24. května a konečně se v něm dostalo také na ubytovací zařízení a kempy.

Číst

Seznam míst, kde můžete v celé Evropě legálně vyprázdnit odpadní nádrže obytného vozu

Seznam míst, kde můžete v celé Evropě legálně vyprázdnit odpadní nádrže obytného vozu, se bude hodit příležitostným i pravidelným karavanistům. Nyní jej můžete stáhnout zcela zdarma, a to i s pravidelnou aktualizací. Za PDF brožurou stojí německé vydavatelství DoldeMedien, které již více než čtvrt století vydává také oblíbenou databázi stání pro karavany (STPL) Bord Atlas.

Číst

Karavany táhnou Moravou

Všechno zlé je k něčemu dobré. A moravští kutilové se svými pověstnými zlatými rukami opět dokazují světu svou tvořivost. Z izolace rok trvajícího lockdownu unikají v karavanech. Brázdí v nich republiku s celými rodinami a užívají si krás doma, když nemohou na dovolenou za hranice. Na nový trend reagují i podnikatelé a rychle přibývá míst, kde mohou milovníci tohoto životního stylu se svými domy na kolečkách zaparkovat. Neustále plný je například zvláštně zvaný Stellplatz Park 'n' wine u Velkých Bílovic. O zřízení místa pro karavany uvažují dokonce už i ve vinařských Velkých Pavlovicích.

Číst

Námět na víkend na Šumavě - Javorná

V únoru 2021, kdy možností na cestování bylo minimum jsme se rozhodli vyzkoušet strávit víkend ve vesničce Javorná na Šumavě, kde jsme využili pohostinnosti Michala Kulawiaka, který nabízí kempování u něj na statku s možností jízdy na koních a mimo jiné zajišťuje i expedice do zajímavých destinací. Dříve ve státních službách pracoval i jako lovecký průvodce, dnes poskytuje průvodcovské služby v rámci expedičního cestování. Zálesák, obdivovatel přírody a všeho stvoření, „nenapravitelný romantik“, …

Číst

Nejdražší obytňáky, které je možné hned koupit

Karavany a obytné vozy zažívají obrovský nárůst popularity, který částečně způsobila pandemie covid-19. Výběr je poměrně široký, od dostupných a skromných řešení (například malých obytných přívěsů), až po drahé stroje, které nabízejí prvotřídní komfort a luxusní podmínky pro sladký život na cestách. Představíme Vám několik nejluxusnějších "ojetých" obytňáků, které se dají hned teď koupit. Výběr byl udělán z evropské nabídky na známém inzertním portálu mobile.de.

Číst

Dovolená na hausbotu

Ještě jste nevyzkoušeli sami plout po zajímavých kanálech na hausbotu? Nyní k tomu máte jedinečnou příležitost. Společnost Yacht-Ingen, která umí tento jedinečný zážitek zprostředkovat se stala naším partnerem.

Číst

2104 Chorvatsko - trip 5ti posádek

V době covidové jsme se rozhodli absolvovat cestu do Chorvatska s hlavním cílem vidět Mistrovství světa v Rally. Zároveň jsme využili příznivého počasí a chybějících turistů a stihli jsme navštívit též Plitvická jezera, N.P. Paklenica a ostrov Pag.

Číst

Kempy v Evropě se slevou až 50%

Rádi jezdíte do zahraničních kempů, nemusí to být vždy v té úplné špičce, ale připadá vám cena příliš vysoká? Nebo by jste rádi se slevou navštívili některý z kvalitních kempů v ČR ? Dovolte nám Vám představit princip mezinárodního slevového systému který náš partner provozuje a i Vy se do něj nyní můžete lehce zapojit.

Číst

Odkazy na zajímavé stránky a aplikace

Odkazy na stránky a aplikace, které se vám při dovolené obytným vozem mohou hodit.

Číst

2020/11 České Švýcarsko - prodloužený víkend

Návštěva Českého Švýcarska, Tiské stěny, Děčínský Sněžník, ferraty v Děčíně, Mezní Louka, Pravčická brána, Jetřichovice ...

Číst

Členství v klubu